Zpravodajství

Ministerstvo spravedlnosti chce kontrolovat exekutory

Ministerstvo spravedlnosti chce přísněji dohlížet na exekutory. Už zítra má vláda projednat návrh, který umožní ministerstvu větší kontrolu nad jejich prací a také postih i méně závažných pochybení, což dosud nebylo možné. Na podivné postupy některých exekutorů, si ročně stěžují stovky lidí.

Například příběh paní Hrušovské. Do bytu jí vtrhl exekutor a zabavil veškerou elektroniku. Důvod? Její bývalý manžel měl dluhy. "Sebrali televizi, tady byl systém domácího kina, zde byl počítač," říká přítel paní Hrušovské. To vše se událo sedm let po rozvodu, kdy měla s manželem dávno rozdělený majetek.

A nebo příběh pana Tomse. Ten přišel málem o vybavení svého bytu jen kvůli záměně rodných čísel. Exekutora naštěstí zabrzdila policie. Elektronika byla poházená po bytě, vytrhané kabely, DVD přehrávač, který nefungoval, televize má poruchy, byla spadlá police, rozbitá mísa.

Sám ministr spravedlnosti přiznává, že za poslední půlrok podával několik kárných žalob, možnosti jeho úřadu jsou ale omezené, nemůže nahlížet do spisů nebo nutit exekutory k součinnosti, to by se teď mělo změnit.

Ministerstvo spravedlnosti by mohlo vstupovat do kauz a zkoumat, zda exekutor nepochybil. A padat by měly i tresty za méně závažná pochybení, což nebylo možné.

Exekutorská komora prý takový návrh vítá. "Ve chvíli, kdy zde bude objektivní dohledový orgán, který velmi rychle rozhodne, zda exekutor pochybil či ne, zjednoduší nám to postavení vůči médiím i kritikům," říká mluvčí komory.

Pro jsou zdá se členové vlády i opozice, někteří ministři by šli dokonce ještě dál. Návrh musí každopádně projednat i sněmovna a senát a tady se může jeho znění ještě výrazně změnit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz