Zpravodajství

Policista vystřílel zásobník na řidiče, dostal podmínku

Policista vystřílel zásobník na řidiče, dostal podmínku

Opilý řidič ujížděl policistům a jeden ze strážníků neváhal a tasil zbraň. Na automobil vystřílel celý zásobník, řidič přesto ujel. Policisté opilého piráta silnic zastavili po dvou kilometrech - s prostředleným hrudníkem. Soud za to strážníka Vladana Simandla potrestal dvěma lety podmíněně s odkladem na tři roky. Případ sleduje reportérka Michaela Klárová.

Zdroj: TV Nova

Incident se stal v roco 2004. Simandl také nesmí čtyři roky pracovat u městské nebo státní policie. Okresní a krajský soud už jednou vyměřily Simandlovi podmínku, Nejvyšší soud ale jejich rozhodnutí zrušil.

Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal. Státní zástupkyně a zmocněnec postřeleného řidiče Radka Bláhy si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Simandl: Nejednal jsem protiprávně

"Spokojený nejsem, já se cítím pořád nevinný. Nejednal jsem protiprávně, jednal jsem proti nebezpečnému pachateli, proto jsem použil střelnou zbraň, protože nebylo možné jinak ho zastavit," řekl Simandl.

Nyní pracuje jako řidič u pohřební služby, ani po vypršení trestu zákazu činnosti o návratu k policii neuvažuje.

Strážníci začali Bláhu pronásledovat 22. října 2004. Pokutovali jej za nesprávné parkování a všimli si jeho viditelné opilosti. Bláha však tvrdil, že bude řídit jeho přítelkyně. Za volant ale nakonec usedl sám. Dostihla jej druhá hlídka, jejímž členem byl i Simandl.

Po několikaminutové honičce strážníci vůz předjeli. Simandl vyběhl z auta a snažil se prostřelit pneumatiky ujíždějícího vozu. Podle vyšetřování vystřílel na vůz celý zásobník. Opilý řidič i tak z místa odjel a strážníci ho zastavili až po dalších dvou kilometrech, kde zjistili, že má prostřelený hrudník.

Okresní soud v Jindřichově Hradci původně uložil pětatřicetiletému strážníkovi tříletý podmíněný trest s odkladem na 4,5 roku. Výši trestu pak potvrdil i Krajský soud v Českých Budějovicích.

Nejvyšší soud (NS) pak podmínečný trest pro Simandla zrušil. Závěry nižších soudů, podle nichž Simandl zneužil pravomoc veřejného činitele, byly podle NS předčasné.

Ve spisu podle NS chyběl lepší popis předcházejícího dění a také důkaz, že řidič Radek Bláha nebyl nebezpečným pachatelem, na kterého by strážník vystřelit směl. Jindřichohradecký soud dnes žádné důkazy nedoplňoval. Simadlův prohřešek ale překvalifikoval z úmyslného trestného činu na nedbalost.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz