Zpravodajství

Pojízdné prodejny potravin z Polska rozčilují české obchodníky

Zatímco většina pojízdných prodejen s potravinami u nás krachuje, na severní Moravě se teď děje přesný opak. Po vesnicích tam jezdí polské dodávky, které potraviny přivezou lidem až před dům. Místní obchodníci si ale stěžují. Přicházejí totiž o zákazníky a taky tvrdí, že prodej potravin přímo z auta porušuje hygienické normy.

Třikrát týdně v obcích nedaleko polských hranic, jako například v Horní Suché zastavuje dodávka s potravinami přímo před domem, dvakrát zatroubí a lidé už se scházejí k nákupům.

Někteří lidé jsou takovým prodejem nadšeni. Mají to totiž do obchodu daleko, anebo v případě stařších lidí už jim tolik neslouží zdraví a nákup u domova je přímo ideální.

Ne všichni ale pojízdné prodejny vítají. Především místní obchodníci si na ně stěžují. „My tu přicházíme o kšeft, nikomu to nevadí," říká jeden z nich.

Kromě nižších tržeb prodejcům vadí hlavně nekalá konkurence. Prodej z auta podle nich totiž nesplňuje hygienické předpisy. „Mají u sebe potraviny, které k sobě nepatří," stěžují si. A tvrdí také, že prodávají například pečivo ve znečištěných bednách.

Řidič dodávky oponuje. Prý jídlo pouze rozváží, a proto se na něj nevztahují stejné předpisy jako na kamenné obchody. „Zastavila mě tady u vás hygienická kontrola i policie, prohlédli si to, ale nic závadného nenašli a pustili mě," řekl jeden z obchodníků. 

Místní obchodníci tak musejí o zákazníky bojovat už nejen s hypermarkety, ale teď už i s polskými dodávkami. A dodávají: "Zákazníci si to musí rozhodnout sami, může se stát, že to tu zavřeme."

Zájem o polské potraviny u nás neustále stoupá, a tak se brzy počet pojízdných prodejen nejspíš zvedne.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz