Zpravodajství

Děčínské muzeum získá zpět vzácný obraz

Díky až neskutečné náhodě se po více než třicetiletech vrátil zpět do muzea v Děčíně ukradený obraz. Pouze teď můžete vidět více než stoleté dílo, které vyfotil turista v jednom starožitnictví v Českých Budějovicích. Fotografii ukázal archiváři a ten jednoznačně řekl, že je to obraz, který zmizel v roce 1975.

Podmokly na Děčínsku srpen 1897. Rozvodněný potok zde z hodiny na hodinu strhl výstaviště, kde v tu chvíli byly desítky lidí. Na pomoc byli přivoláni místní hasiči. Obraz byl namalován na památku velitele podmokelských hasičů, který se utopil právě při zásahu.

Dílo německého malíře Franze Uferta se dostalo až do děčínského muzea. Odtud ale beze stopy zmizelo při velké krádeži v roce 1975.  Patří mezi největší exponáty, které se v té době ztratily.

Obraz se ztratil na více než třicet let. Všichni měli zato, že skončil v nějaké zahraniční sbírce. Jaké ale bylo překvapení, když ho jeden muž vyfotografoval v jednom českobudějovickém starožitnictví. Co je to za obraz, se ale dověděl až od svého kamaráda historika, kterému fotografii úplnou náhodou ukázal.

"Někdy je třeba originál a kopie, že to někdo maluje podle druhého, ale tam seděl každý detail," říká odborník. Nebýt fotografie z mobilního telefonu, obraz by patrně putoval do soukromé sbírky a nikdy by ho už nikdo nenašel.

Objevit po tolika letech obraz je podle odborníků ojedinělé. Hodnota obrazu je sice pouze několik desítek tisíc, ale dokumentačně je prý nevyčíslitelná. Exponát je nyní umístěn v depozitáři, tam zůstane do té doby, dokud policie případ definitivně neuzavře.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz