Zpravodajství

Soud zahltilo sedm tisíc žalob na Garanční fond

Městský soud v Praze zahltilo na sedm a půl tisíce žalob, které podali lidé na jednu jedinou instituci. Na Garanční fond obchodníků s cennými papíry. Ten má odškodnit klienty zkrachovalých společností jako je například KTP Quantum. Fond nemá peníze a lidé mají strach, že se jejich nárok promlčí, proto soud zavalili žalobami. Jenže kdyby je teď soudci měli rozhodnout, museli by všechnu ostatní práci odložit nejméně o půl roku.

Ladislava Jindřichová z Klatov svěřila svoje úspory společnosti KTP Quantum, která zkrachovala. Garanční fond jí měl vyplatil náhradu. Jenže na tu už pátý rok čeká. "Opravdu se mi nelíbí, že se Garanční fond chová hůř než nejhorší dlužník," říká.

"Fond nemá dostatečné finanční zdroje na odškodnění všech klientů," říkají zástupci fondu.

Těch je na 23 tisíc z devíti zkrachovalých obchodních společností. Celkem jde o dvě miliardy korun. Fond si chce část peněz půjčit od ministerstva financí.

Na tři sta lidí se peněz nedožilo. Nároky ostatních budou za rok promlčeny. Jeden z nich už to ale u Nejvyššího soudu vyhrál - teď proto ženou dlužníka k soudu i další ve velkém.

Každý soudce dostal na stůl sto žalob na Garanční fond. Kdybyste je chtěli vidět všechny, muselo by tady být takových hromad 76.

Soudci hledají řešení, jak zabránit kolapsu. Chtějí projednat žaloby takzvaně od stolu.

Situaci nepomáhá ani to, že v Praze schází 60 soudců. Právě o navýšení jejich počtu chce v pátek jednat vedení Městského soudu s ministerstvem spravedlnosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz