Zpravodajství

Na jižní Moravě našli kopí z antické Troji

Na jižní Moravě našli kopí z antické Troji
Zdroj: TV Nova

Určitě znáte pověsti o dobývání starověké Troji, pozůstatky po této antické báji byste určitě ale nehledali na jižní Moravě. Jenže právě tady se nedaleko vesničky Kanice na Moravském krase našlo bronzové kopí, které podle archeologů spadá do období, kdy se bojovalo o Troju.

Jak se ale z Malé Asie dostalo až sem, tak to je velkou záhadou.

Hroty, které se u nás až doposud našly, mají tvar listu. Kamenické kopí je ale úplně jiné. Je možné, že ho na Moravu přivezli obchodníci. Která z nich je ale správná, to už zřejmě nikdo nikdy nezjistí.

I tak ale kopí z dob, kdy se bojovalo o Tróju, dost možná čeká samostatná kapitola v učebnicích dějepisu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz