Zpravodajství

V Česku se zkouší nová metoda vyšetření střeva

V Česku se zkouší nová metoda vyšetření střeva
Zdroj: TV Nova

Lékaři v České republice zkouší naprosto převratnou japonskou metodu vyšetření a ošetření tenkého střeva. Jde o takzvanou dvoubalónkovu enteroskopii, díky níž se lékaři konečně mohou podívat do celého tenkého střeva a navíc v něm mohou i aktivně provádět zásahy. Pacienti se tak vyhnou zbytečným operacím a navíc se touto metodou velmi rychle odhalí i rakovina.

Tenké střevo je dlouhé tři až pět metrů a má řadu kliček, které brání tomu, aby se sem dostal klasický endoskop s kamerou a drobnými chirurgickými nástroji. S příchodem dvoubalónkové enteroskopie se vše mění.

Dvoubalónkový endoskop funguje prostě. Pomocí balónků se střevo narovnává a endoskop se dostává dál a dál. Kromě toho, že lékař přesně vidí, co se děje uvnitř, může i zasáhnout.

I když lékaři tvrdí, že je dvoubalónkový endoskop převratný, není zatím běžně dostupný.

Podle České gastroenterologické společnosti se čeká na to, až ministerstvo zdravotnictví tento výkon konečně zařadí do seznamu zdravotních výkonů.

Ministerstvo tvrdí, že požadavků na zařazení výkonu do seznamu má stovky, a tak gastroenterologům pro urychlení doporučuje.

Pokud nenastanou zásadní problémy, dvoubalónková endoskopie by mohla být zavedena do seznamu zdravotních výkonů nejpozději do půl roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz