Zpravodajství

V Česku se zkouší nová metoda vyšetření střeva

V Česku se zkouší nová metoda vyšetření střeva
Zdroj: TV Nova

Lékaři v České republice zkouší naprosto převratnou japonskou metodu vyšetření a ošetření tenkého střeva. Jde o takzvanou dvoubalónkovu enteroskopii, díky níž se lékaři konečně mohou podívat do celého tenkého střeva a navíc v něm mohou i aktivně provádět zásahy. Pacienti se tak vyhnou zbytečným operacím a navíc se touto metodou velmi rychle odhalí i rakovina.

Tenké střevo je dlouhé tři až pět metrů a má řadu kliček, které brání tomu, aby se sem dostal klasický endoskop s kamerou a drobnými chirurgickými nástroji. S příchodem dvoubalónkové enteroskopie se vše mění.

Dvoubalónkový endoskop funguje prostě. Pomocí balónků se střevo narovnává a endoskop se dostává dál a dál. Kromě toho, že lékař přesně vidí, co se děje uvnitř, může i zasáhnout.

I když lékaři tvrdí, že je dvoubalónkový endoskop převratný, není zatím běžně dostupný.

Podle České gastroenterologické společnosti se čeká na to, až ministerstvo zdravotnictví tento výkon konečně zařadí do seznamu zdravotních výkonů.

Ministerstvo tvrdí, že požadavků na zařazení výkonu do seznamu má stovky, a tak gastroenterologům pro urychlení doporučuje.

Pokud nenastanou zásadní problémy, dvoubalónková endoskopie by mohla být zavedena do seznamu zdravotních výkonů nejpozději do půl roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz