Zpravodajství

Pomůže novinka v boji proti schizofrenii?

Pomůže novinka v boji proti schizofrenii?

Schizofrenií u nás trpí více jak sto tisíc lidí. Do normálního života se z nich po léčení vrací pouze necelá třetina. Nejobtížnější je určit způsob léčby, protože nemoc má několik podob a mnoho rozdílných příznaků. Čeští lékaři nyní testují použití magnetické stimulace pro léčbu nejčastějšího příznaku schizofrenie - sluchových halucinací.

Zdroj: TV Nova

Uzavřenost. Deprese. Strach. Úzkost. Neschopnost se soustředit, normálně pohybovat. Schizofrenie většinou přichází nenápadně, nemocný si to ani neuvědomuje. Pak nastanou velké zvraty a dochází ke zhroucení, které se může během léčení znovu opakovat.

Paní Jana onemocněla schizofrenií před pěti lety. Dnes už o tom dokáže mluvit, ale stále se ještě léčí.

"Byl to kolaps úplně celkový," řekla TV Nova paní Jana. "Začaly halucinace jak sluchové tak hlasové," dodala.

Pro léčení sluchových halucinací existuje několik metod. Vědci si teď hodně slibují od tomografu. ten dokáže vědcům halucinaci ukázat. Ti pak místo pomocí magnetu stimulují.

Vědci novou metodu zatím vyzkoušeli na 100 lidech. U 70 z nich zaznamenali zlepšení zdravotního stavu.

Existuje několik míst, kde se mohou pacienti beze strachu pokusit zapojit se do normálního pracovního procesu.

Schizofrenie má mnoho podob. Díky moderní technologii se nabízí další ze způsobů jejich léčení.

Co je schizofrenie?

U pacienta se schizofrenií dochází k rozštěpu mysli a celkovému úpadku osobnosti. Pacient je vztahovačný, neustále pronásledovaný bludy a smyšlenkami, mluví si pro sebe, vytváří umělý svět. Je velmi obtížné si jen představit co člověk stíhaný touto chorobou prožívá. K paranoidním vlivům se přidružují poruchy pohybu (schizofrenik je schopen celé hodiny vydržet v nepřirozené poloze) a vnímání.

Citová otupělost, jindy extrémní přecitlivělost je doprovázená tvorbou neologismů a nesmyslných sousloví. Schizofrenik je velmi plachý a neustále ztrácí společenskou jistotu a své místo ve společnosti. Emoce jsou vystupňované a neodpovídají situacím, které život naskýtá. Schizofrenici mají častokrát vysoké sklony k sebevraždám.

Schizofrenie má mnoho podob, jsou lehčí případy a velmi závažné. Sluchové a vizuální halucinace jsou také doprovodnými jevy choroby.

Není vymezena přesná doba projevu nemoci, nicméně nejčastěji ke schizofrenii dochází mezi 16. - 25. rokem života. Schizofrenie může vážně poškozovat mozek, ale také může rázem odeznít bez poruch kognitivních a intelektových funkcí. Dědičnost hraje velkou roli při vzniku choroby. Schizofrenií trpí přibližně jedno procento světové populace.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz