Zpravodajství

Školy uvažují o větším pojistném

Řada škol v naší republice začala velmi vážně uvažovat o tom, že výrazně zvýší pojištění odpovědnosti za škodu. Vystrašil je totiž nedávný verdikt jindřichohradeckého soudu. Ten přiznal rodině žáka, který se během školního výletu málem utopil a od té doby je těžce postižený, odškodné přesahující 15 miliónů korun. Škola peníze nemá a stojí na pokraji zrušení.

Před čtyřmi lety se kvůli nepozornosti učitelů na školním výletě málem utopil malý Filípek. Pod vodou totiž zůstal téměř 15 minut.

Dnes je Filípek postižený. Soud rozhodl, že škola bude muset rodičům vyplatit 15 miliónů odškodné.

Na zaplacení údajně nemá obec ani kraj. Starosta dokonce nevyloučil, že školu zavře.

Ředitele škol rozhodnutí soudu zaskočilo. Zvažují, že pojištění odpovědnosti navýší. Vše je ale otázkou peněz a toho zda zřizovatelé škol na to budou mít.

Školy mají většinou uzavřené pojistky do pěti milionů korun. Podle pojišťoven se ale zájem o navýšení pojistné částky po rozsudku zvýšil. Školy a jejich zřizovatelé teď řeší, kde vzít peníze.

Pokud je totiž škola s 200 žáky pojištěna na pět milionu platí ročně necelých 7000 Kč. Při pojistce na 20 milionu zaplatí 15000 Kč ročně. Pojištění je dobrovolné a není přikázáno zákonem.

Některé obce a kraje si už od škol nechali připravit přehled pojištění. Chtějí najít způsob, jak pojistnou částku navýšit.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz