Zpravodajství

Vláda rozhodla: Prodáme sedm procent akcií ČEZ

Vláda rozhodla: Prodáme sedm procent akcií ČEZ

Po několikahodinovém vyčerpávajícím jednání ministři učinili velmi závažné rozhodnutí týkající se energetiky celé ČR. Vláda prodá sedm procent akcií společnosti ČEZ přes kapitálový trh. Kabinet dnes schválil návrh ministerstva financí. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Vláda chce peníze použít na schválené opravy a stavby silnic. Stát nyní vlastní 67,6 procenta ČEZ. S prodejem nesouhlasí opozice; privatizační rozhodnutí jsou však v kompetenci vlády a sněmovna o nich nehlasuje.

"Peníze získané z prodeje budou příjmem státního rozpočtu a budou převedeny do Státního fondu dopravní infrastruktury," uvedl Kalousek. Vláda podle premiéra Mirka Topolánka počítá s tím, že výnos z prodeje bude nejméně 31 miliard.

"A vláda neuvažuje, že by to bylo výrazně více," dodal. "Jinou poctivou, průhlednou, časově realizovatelnou a stát nepoškozující variantu než prodej sedmi procent akcií ČEZ v letošním roce nemáme," dodal k možnostem získat peníze do státního rozpočtu Kalousek.

Zelení ministři se zdrželi hlasování

Účastníci kapitálového trhu rozhodnutí vlády celkem očekávali. "Myslím si, že není úplně optimální takto lepit rozpočet, ale pro stát není dlouhodobě nutné mít v ČEZ více než 51 procent," reagoval například analytik firmy Cyrrus Jan Procházka.

Akcie ČEZ na burze při podprůměrné aktivitě investorů, kterou makléři vysvětlovali vyčkáváním na rozhodnutí vlády, oslabily o 0,09 procenta na 874 Kč. Dle Procházky nelze čekat výrazný prodejní tlak, informace už byla započtena v ceně akcií ČEZ.

"Nikdo ze členů vlády nehlasoval proti prodeji státního podílu. Hlasování se však zdrželi ministři za Stranu zelených," uvedl premiér Mirek Topolánek s tím, že to považuje za upevnění koaličních vztahů. Vláda dnes jednala o prodeji státního podílu několik hodin.

Jednání se protáhlo kvůli postoji Strany zelených. Těm se nelíbila uspěchanost vlády v této otázce a rozhodnutí chtěli ještě odložit. "V průběhu jednání jsme dostali určité garance i za účasti zástupců ČEZ," uvedl předseda Strany zelených Martin Bursík, aniž by je upřesnil.

"Buď jsme mohli přiznat skutečný schodek rozpočtu 122 miliard korun, nebo získat jednorázový příjem z prodeje státního majetku - podílu ČEZ. Rozhodli jsme se pro druhou možnost," uvedl dříve ministr financí Miroslav Kalousek.

Stát ztratí kvalifikovanou většinu

Peníze chybějí především ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka potřebuje fond peníze nejpozději ve třetím čtvrtletí. "V případě, že se situace nevyřeší, nemůžeme zahajovat nové, již schválené stavby," uvedl Řebíček.

Ministerstvo financí ovšem předkládalo ke zvážení podle tisku i prodej například 15 procent nebo 0,91 procenta akcií. "Ministerstvo financí dává k úvaze, aby vláda nejprve posoudila, zda je vhodné privatizovat sedm procent akcií ČEZ a tím si zajistit výnos do výše 31 miliard korun, přičemž stát by ztratil kvalifikovanou většinu. Tím by ztratil zřejmě možnost rozhodovat o některých zásadních otázkách ve společnosti," citovala MF Dnes z materiálu ministerstva.

"Z hlediska možnosti státu ovlivňovat hlasování na valné hromadě jsou právní důsledky prodeje sedmi či 15 procent akcií společnosti stejné," podotýká ve zprávě ministerstvo. Za 15 procent by přitom podle listu stát získal 80 miliard korun.

Akcie státu si na burze chce koupit sám ČEZ. Ten má ale stále přebytek kapitálu a investoři firmu za neefektivní zacházení s penězi kritizují. Případný nákup by musela schválit valná hromada společnosti.

ČSSD kontruje: Prodej bude nevýhodný

Opoziční ČSSD prodej části akcií ČEZu odmítá. "Drobit ČEZ v této chvíli jen kvůli zalátání díry ve státních financích je podle mého názoru možná i trochu neodpovědné," řekl tento týden  bývalý ministr průmyslu a obchodu a poslanec ČSSD Milan Urban.

Jako jeden z důvodů uvedl Urban to, že pokud stát prodá akcie nyní, dostane za ně méně peněz, než kdyby počkal, protože jejich hodnota podle něj poroste. Varoval zároveň, že stát ztratí určitou část vlivu ve firmě, a oslabí tak svou možnost mluvit do energetické budoucnosti státu.
Při současném kurzu akcií by stát mohl za prodej podílu získat podle HN 35,7 miliardy korun. Peníze vládě chybějí v letošním rozpočtu fondu dopravy. Akcie státu si na burze chce koupit sám ČEZ.

"Pokud nabyvatelem bude společnost ČEZ, tak tím samozřejmě tato transakce neskončí," upozornil Urban. ČEZ bude muset akcie do roka převést na někoho jiného nebo uspořádat jejich úpis, což změní poměr státu a vyžádá si to zřejmě i změnu stanov firmy, vysvětlil.

"Myslíme si, že vláda měla dost času na to, aby připravila alternativní možnosti, jak sanovat ten deficitní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury," dodal. ČSSD se podle něj bude pravděpodobně snažit dostat tento návrh na pořad jednání sněmovny, například formou interpelací.

Státní rozpočet nezahrnuje fond dopravy 

Sněmovna schválila pro letošní rok rozpočet se schodkem 91,3 miliardy Kč, nezapočítala do něj však peníze pro fond dopravy, které chybějí na výstavbu dálnic. Prostředky měla přinést privatizace některého státního podniku. V úvahu přicházel prodej Letiště Praha, který se ale letos zřejmě neuskuteční.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz