Zpravodajství

Vzácnou lavici v pražské synagoze zničily stavební práce

V jedné z nejvzácnějších českých památek, pražské Staronové synagoze, byla zničena gotická kamenná lavice ze čtrnáctého století. Stalo se to při stavebních pracích. Dělníci si mysleli, že se jedná o novodobou část synagogy, která je dutá, a chtěli do ní vložit vzduchotechniku.

Staronová synagoga. Unikátní památka české historie. Nejstarší synagoga v Evropě, ve které se nepřetržitě slouží bohoslužby. Synagoga je podle vyjádření zástupců židovské obce jedinečnou památkou, kde když se odebere jeden kámen, tak je to škoda.

 

Od roku 1999 je synagoga v rekonstrukci. A právě při ní došlo k nenahraditelné škodě. Zničená lavice byla ze čtrnáctého století. To znamená, že podle legendy pamatovala Rabína Löwa a Golema. Pražští radní to potvrzují: "Z hlediska památek je to nedozírná škoda."

 

Podle ministerstva došlo k porušení zákona o státní památkové péči. Židovská obec je jako vlastník za památku zodpovědná. Proto vede magistrát správní řízení, ve kterém může dát pokutu až půl miliónu korun, právě s ní.

Podle ministerstva byla gotická lavice zbořena kvůli mnoha chybám na více stranách: "Pochybení byla jak na straně židovské obce, tak projektanta, tak magistrátu a nepochybně i památkového ústavu."

 

Židovská obec nechá na místě kamenné gotické lavice postavit novou z původních materiálů. I tak je podle obce historická škoda na autentičnosti nenahraditelná.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz