Zpravodajství

VIDEO: Do Česka se vrací středověká kronika

VIDEO: Do Česka se vrací středověká kronika

Do Čech se po dlouhé době vrátila významná památka. Kronika svatého Václava ze šestnáctého století, kterou odborníci léta považovali za ztracenou. Do Prahy připutovala poté, co ji získal jeden z finančních ústavů působících u nás.

Zdroj: TV Nova

Rukopis je zdobený zlatem, jeho původ sahá až do roku 1585. Tvoří ho 25 pergamenových listů, na kterých jsou výjevy ze života našeho nejznámějšího světce a latinsky psaný text. Odborníci se shodují, že kronika zřejmě vznikla pro císaře Rudolfa druhého.

A proč? Rudolf byl, jak asi každý ví, mecenáš alchymistů a umělců. Ti se snažili, aby císařský dvůr dával zakázky právě jim a tak se předháněli, kdo vytvoří lepší a atraktivnější dílo. Autorem kroniky je pražský měšťan a šéf malířského cechu Matyáš Hutský od Křivoklátu. A právě on zdůraznil v kronice scény, kde vystupuje císař Rudolf.

Jaké byly osudy kroniky v minulých staletích se dnes už nedozvíme, poprvé se na světlo vynořila po první světové válce až za oceánem.
Kronika není kompletní, chybí jí několik listů, vzhledem k tomu, jak putovala po celém světě, není jasné, jestli se je ještě někdy podaří objevit.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz