Zpravodajství

VIDEO: Do Česka se vrací středověká kronika

VIDEO: Do Česka se vrací středověká kronika

Do Čech se po dlouhé době vrátila významná památka. Kronika svatého Václava ze šestnáctého století, kterou odborníci léta považovali za ztracenou. Do Prahy připutovala poté, co ji získal jeden z finančních ústavů působících u nás.

Zdroj: TV Nova

Rukopis je zdobený zlatem, jeho původ sahá až do roku 1585. Tvoří ho 25 pergamenových listů, na kterých jsou výjevy ze života našeho nejznámějšího světce a latinsky psaný text. Odborníci se shodují, že kronika zřejmě vznikla pro císaře Rudolfa druhého.

A proč? Rudolf byl, jak asi každý ví, mecenáš alchymistů a umělců. Ti se snažili, aby císařský dvůr dával zakázky právě jim a tak se předháněli, kdo vytvoří lepší a atraktivnější dílo. Autorem kroniky je pražský měšťan a šéf malířského cechu Matyáš Hutský od Křivoklátu. A právě on zdůraznil v kronice scény, kde vystupuje císař Rudolf.

Jaké byly osudy kroniky v minulých staletích se dnes už nedozvíme, poprvé se na světlo vynořila po první světové válce až za oceánem.
Kronika není kompletní, chybí jí několik listů, vzhledem k tomu, jak putovala po celém světě, není jasné, jestli se je ještě někdy podaří objevit.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz