Ve veřejném povědomí neustále panuje přesvědčení, že lásku a péči biologických rodičů nemůže nic a nikdo nahradit. Poznatky, jež vyplynuly ze studie zpracované Brianem Powellem a Laurou Hamiltonovou z Indiana University v Bloomingtonu a Simonem Chengem z Connecticutské univerzity, však svědčí o něčem zcela jiném.
Při pečlivém zkoumání poměrů ve více než 9600 pokrevně spřízněných a 161 adoptivních rodinách totiž zjistili, že osvojené děti jsou na tom podstatně lépe. Nevlastní rodiče totiž do nich investují více času a peněz. Zásobují je větším množstvím knih, dbají, aby se společně scházeli u jídelního stolu, umožňují jim častější účast na mimoškolních aktivitách.
"Adoptivní rodiče se snaží nahrazovat nedostatek biologické spřízněnosti," podotýkají vědci ve stati publikované v odborném časopise American Sociologial Review, "větším zájmem než mnohdy projevují skuteční otcové a matky. Obohacují tak život přijatých dcer nebo synů."
Mimo jiné také uvádějí, že většina adoptivních rodičů má vyšší vzdělání i příjmy. Nemluvě o tom, že náhradní matky jsou často starší než ty biologické, a proto i k výchově přistupují spíš rozumově než intuitivně.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz