Zpravodajství

Kvůli celníkům přijde stát o miliardy

Kvůli celníkům přijde stát o miliardy
Zdroj: TV Nova

Další miliardy korun z peněz daňových poplatníků jsou pravděpodobně nenávratně ztraceny. Jde o téměř tří miliardový celní dluh za firmami Bena a Tukový průmysl. Nejenže stát kvůli chybám celníků nedostane zřejmě své peníze zpět, ale dokonce hrozí,že bude muset dnešním dlužníkům zaplatit tučné odškodné za ušlý zisk.

Policie stíhá jednatele Tukového průmyslu Martina Pechana kvůli krácení daní. Přičítá mu spoluodpovědnost za to, že připravil stát o téměř tři miliardy korun. Nakonec ale možná Pechan na kauze ještě vydělá. Může za to poděkovat celníkům. Ti totiž podle kontroly ministerstva financí při vymáhání dluhu hrubě chybovali.

Výsledkem může být, že stát bude muset Pechanově firmě zaplatit stamilionové odškodné. Uvažuje i o mezinárodní arbitráži.

Chyby ve vymáhání dluhu vyčetl celníkům i soud. Vedení celní správy se ale hájí tím, že šlo o složitý případ.

Jediný, kdo byl zatím kvůli kauze potrestán, je bývalý generální ředitel celní správy. Ministr financí ho odvolal na konci minulého roku
Firmy Bena a Tukový průmysl měly podle policie zaplatit téměř tří miliardy spotřební daně h za dovoz tisíce tun litrů ropných produktů.

Nejde o první obdobnou kauzu, kdy celníci chybovali. Soud dal v loni podmínku bývalému vrchnímu celnímu radovi Lubomíru Žemličkovi. Důvod? Nijak nezabránil stomilionovému celnímu dluh za firmou M5.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz