Zpravodajství

Rozdávaly se ceny Akademie literatury

Rozdávaly se ceny Akademie literatury

Letos se už podruhé rozdávaly ceny Akademie literatury a vůbec poprvé byla také předána cena za prvotinu, kterou dostala 78letá spisovatelka. Díky darované sumě mohlo její dílo konečně vyjít. Kromě symbolických sošek si totiž vítězové odnesli i finanční odměnu, kterou, stejně jako loni, poskytla naše televize.

Zdroj: TV Nova

Milan Kundera od Akademie získal cenu Ladislava Fukse za celoživotní dílo. V sále ale přítomen nebyl.

Spisovatelce Daniele Fischerové, která je mimo jiné autorkou scénáře k slavnému filmu Vlčí bouda, patřila cena Boženy Němcové za knihu Happy End.

Jako poslední se předávala cena za prvotinu. Oceněná Jarmila Uždělová se o vydání svých děl pokoušela celý život, ale chyběly peníze.

Na akci nechyběla ani naše televize. "TV Nova přispěla stejně jako v loňském roce částkou 200 tisíc korun, my hodláme znovu podpořit Akademii i v příštím roce," uvedl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák.

Akademie se zaměřuje na nekomerční literaturu a právě ocenění by měla autorům mimo jiné pomoci dát o sobě na veřejnosti vědět.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz