Zpravodajství

Finance brzdí neziskovky v prevencích nákazy HIV

Finance brzdí neziskovky v prevencích nákazy HIV

Napjatá situace kolem státního rozpočtu brzdí také peníze určené pro neziskové organizace, které se zabývají problematikou AIDS. Mnohé z nich tak nejsou schopny pokračovat v projektech z minulých let. Přitom počet nakažených se stále zvyšuje. Loni byl dokonce zaznamenám nejvyšší přírůstek HIV pozitivních za posledních pět let.

Zdroj: TV Nova

Na dotacích neziskovým oragnizacím zatím ministerstvo zdravotnictví letos nevyplatilo ani korunu. Otázka kolem dotací visí ve vzduchu už několik měsíců. Organizace mají sice více finančních zdrojů, ale každá částka je pro ně důležitá.

"V letošním roce požadujeme 1,5 milionu, loni jsme dostali 100 tisíc," říká Lucie Šídová z občanského sdružení Rozkoš bez rizika. Poněkud jiná je situace v pražském Domě světla. "Prodáváme odznaky za 20Kč a to je náš jediný zdroj,"" říká jeho ředitel Miroslav Hlavatý.

Začínají scházet peníze i na nakupování základních potřeb nezbytných pro fungování. Ministerstvo ale slibuje, že rozdělení dotací je otázka už jen velmi krátké doby. Mluvčí úřadu Tomáš Cikrt upozorňuje na to, že se škrty financí týkaly všech.

Teď se dávají jednotlivé projekty posuzovatelům a do čtrnácti dnů by mělo být rozhodnuto. Kdy a v jaké výši organizace peníze opravdu uvidí, ale zatím není vůbec jisté.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz