Zpravodajství

Česká rarita: Stát platí doprovody nadměrných nákladů

Česká policie utrácí miliony ročně za povinné doprovody nadměrných nákladů. My jsme přitom jediná země v Evropě, která tuto službu hradí soukromým firmám ze státních peněz. Dopravní policie proto požaduje zpoplatnění těchto doprovodů. Ministerstvo dopravy se tomu nebrání – dohodnout se ale podle něj musí ministerstva financí a vnitra. Vysoká cena nadměrné přepravy by tak mohla ještě o několik tisíc stoupnout.

Policie v roce 2006 doprovázela 436 nadměrných nákladů, hlídky najely více než 97 tisíc kilometrů - daňové poplatníky to stálo deset milionů korun. Tak to nefunguje nikde v Evropě. Soukromník ale nezaplatí ani projetý benzín policie.

Nadměrný náklad z naší reportáže, který pojede z Hradce králové do Maďarska, váží 116 tun a k jeho přepravě jsou potřeba čtyři policejní auta.

Firma státu zaplatí jen správní poplatek za povolení - u vnitrostátní přepravy je to 6 tisíc korun maximálně. Dopravní policie ale nedostane nic a volá po změně.

Dopravci ale upozorňují- přepravy by podražily. Slovensko přitom policejní doprovody zpoplatnilo už před 14 lety.

Policejní prezidium chtělo v minulosti doprovody značně omezit. To ale ministerstvo dopravy kvůli bezpečnosti jednoznačně odmítá.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz