Zpravodajství

Šok: Nesmějí stavět na stavebních parcelách

Šok: Nesmějí stavět na stavebních parcelách
Zdroj: TV Nova

Stovky obcí si stěžují na nový stavební zákon, který je v platnosti od začátku roku. Například rodinné domky se doteď totiž mohly stavět na základě urbanistické studie - nový zákon ale vyžaduje územní plány. A to je problém, protože ty více než 600 obcí u nás vůbec nemá zpracované. Je to pro mnohé z nich příliš drahé, navíc to může trvat až tři roky. Výsledek je jednoduchý - plno lidí má pozemky, na kterých nemůže stavět. Ministr pro místní rozvoj už uvažuje, že zákon změní.

Tisíce lidí si koupily parcely v malých obcích, aby si postavily vysněný domek. S novým stavebním zákonem se ale jejich sen rozplynul.

"Koupil jsem stavební pozemek na základě studie, dnes je pozemek nestavební," říká jeden z majitelů pozemku.

"Mladé rodiny si našetřily, vzaly hypotéku a nemohou stavět," oznámila Dagmar Hlasová z jedné developerské firmy. 

Václavovice na Ostravsku, Cheznovice a Těně na Rokycansku a stovky dalších malých obcí nemají územní plán. Bez něj od ledna nemohou vesnici rozšiřovat. Stavět se může jen ve staré zástavbě.

Nové obyvatele tady hned tak neuvidí. Zpracování územního plánu stojí statisíce a trvá několik let.

Ministerstvo životního prostředí, které změnu v zákoně iniciovalo a s ním i realitní experti ale tvrdí, že omezení nekoordinované výstavby přijít muselo.

Podle nich negativní vlivy na krajinu a masové stavění satelitních měst naší zemi uškodilo a s následky se budeme muset potýkat velmi mnoho let.

Nový ministr pro místní rozvoj ale uznává, že lidé si stěžují právem.

Ministerstvo pro místní rizvoj chce stávající stavební zákon zmírnit. Obce, které na územní plány nemají peníze, budou moct čerpat z evropských fondů. Ministr pro ně navíc plánuje přechodné období.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz