Zpravodajství

Problém: účtenky z termopapíru úřady neuznávají

Problém: účtenky z termopapíru úřady neuznávají
Zdroj: TV Nova

Čím dál více obchodníků tiskne účtenky na takzvaný termopapír. Velmi často ovšem takový účet rychle vybledne a stává se nečitelným. Obchodníci proto radí, aby si lidé doklad pro jistotu okopírovali. Ale například finanční úřady uznávají pouze originály a u kopií požadují další doklady.

Účtenka vytištěná na takzvaném termopapíru. Tisk ale nenávratně vybledl. A to je problém. Zvlášť když jde o doklad pro účetnictví.

Máte část dokladů, které nám po roce po dvou letech mizí a přitom povinnost archivovat ty doklady je pět let.

Obchodníci zákazníkům radí, aby si pořídili kopii. To je nejúčinnější zbraň, aby do účetnictví mohli dávat ty doklady. Tak jednoduché to ale není. Při kontrole finančního úřadu musí daňový subjekt předložit originály, pouhá kopie nestačí.

Pokud daňový subjekt tvrdí, že předmětná kopie je kopíí konkrétního nečitelného vybledlého dokladu, je povinnen toto své tvrzení dokázat průkaznými prostředky.

Podkud ale další důkazy nemá, doklad nemusí finanční úřad uznat. To, že účtenky blednou je podle výrobců chyba zákazníka. Prý nesmí přijít do styku se světlem a nebo umělou hmotou. Pokud je prý schována před světlem a není v žádných umělohmotných deskách, tak vydrží podle výrobce pět až deset let.

Řešení, že by se termopapír zakázal podle ministerstva financí neexistuje. Bohužel ministerstvo financí nemůže nařídit přesně typ papíru na který se tyto účtenky tisknou.

Daňoví poradci doporučují, aby zákazníci u prodejců požadovali trvanlivější účtenky. A v případě dražších věcí si od účtů nechali udělat ověřené kopie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz