Zpravodajství

Rychnov slaví Velikonoce naruby

Už za dva týdny budeme slavit Velikonoce. A k nim patří také koleda. V Rychnově nad Kněžnou však koledovali už dnes. A to nejen kluci, ale také děvčata. V Rychnově to tak dělají už několik let.

Velikonoční pomlázka? To není u nás nic nového. Aby ale s pomlázkami běhala děvčata za kluky a ještě k tomu celé dva týdny před skutečnými Velikonoci, to se vidí asi jen Rychnově.

Zatímco ti odvážnější už stáli připraveni s vytrčeným pozadím ve dveřích, jiní hledali záchranu u maminky. Našli se i tací, kteří se rovnou spasili útěkem. Ale i to jim nakonec nebylo k ničemu.

Malé kolednice se spokojily většinou s malovanými vajíčky, stužkami a sladkostmi. Ty větší se ale kromě toho dožadovaly i něčeho tvrdšího.

Ptáte se po smyslu tohoto víc než sto let starého obyčeje? To prý neví nikdo. Dokonce ani historici. Možná se ale prostě dívky chtěly jen klukům pomstít za výprask, který je čeká vždy o Velikonocích.

Dnešní holčenčí koleda, jak se jí na Rychnovsku říká, se určitě povedla. A tak budou mít kluci za dva týdny opravdu co dělat, aby všechna vajíčka od děvčat vykoledovali zpátky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz