Zpravodajství

Krást mobily bude těžší

Krást mobily bude těžší
Zdroj: TV Nova

Všichni tři mobilní operátoři v zemi chtějí ve spolupráci s policií od července zkomplikovat život zlodějům mobilních telefonů. Po nahlášení IMEI čísla ukradeného přístroje, což je vlastně jakési rodné číslo mobilu, policie zajistí, aby byl okamžitě zablokován. To z čeho se policie i mobilní operátoři těší, ale odborníky na mobilní komunikaci moc nenadchlo. Existují totiž způsoby jak celý systém blokování mobilů úplně obejít.

Stamilionové kšefty takto policie hodnotí černé obchodování s kradenými mobily. Od července si strážci zákona slibují, že organizované gangy ostrouhají.

Na záručním listu je IMEI mobilu uvedeno. Policie pak operátorům předá údaje a ty už zajistí, aby byl mobil v těchto sítích zablokován. Operátoři tvrdí, že jde o dokonalý systém.

IMEI se dá za na 5 - 7 tisíc korun vyměnit. Měnit IMEI čísla se tak gangům vyplatí pouze u dražších mobilů. V Británii za to podvodníkům hrozí až čtyři roky za mřížemi. U nás? To prý nikdo netuší.

Gangy obchodující s kradenými mobily se nemusí vůbec snažit měnit IMEI mobilu, což potvrdil náš největší mobilní operátor.

Blokace bude fungovat pouze na našem území. Stačí tedy, aby gangy kradené mobily vyvezly třeba jen na Slovensko.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz