Na pražské Ruzyni byla dnes uvedena do provozu další část největšího výcvikového střediska leteckého personálu ve střední a východní Evropě. V tomto komplexu se učí zvládat krizové situace nejen letušky a stevardi, ale především piloti. Těm bude sloužit i nejmodernější trenažér na letadla značky Airbus.
Nekonečné nebe, země hluboko, vítr hučí kolem kokpitu, letadlo reaguje na každý pokyn pilota. Právě takhle vypadá pilotování Airbusu A 320, aniž by se člověk odpoutal od země.
Klidný let za krásného počasí ale není to, na co budou piloti na dnes oficiálně otevřeném simulátoru trénovat.
Z venku trenažér za několik set tisíc Euro vypadá jako unimobuňka na nohách. Soustava hydraulických pístů ale dává pilotovi uvnitř dokonale reálný pocit letu.
Letadlo Airbus je v mnohém jiné než jeho konkurenti, a proto musí mít i svůj specifický simulátor. Například pilot neřídí stroj tzv. kniplem, ale saidstickem.
Vyzkoušet si nový trenažér ale není jednoduché. Hodina provozu stojí přibližně patnáct tisíc korun.
Nový trenažér by tak měl přispět k tomu, aby letecká doprava nepřišla o pověst jednoho z nejbezpečnějších způsobů osobní dopravy.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz