Zpravodajství

Stávka lékařů klepe na dveře

Stávka lékařů klepe na dveře
Zdroj: TV Nova

Ve středu budou opět pacienti klepat na dveře některých praktických lékařů marně. Najdou na nich jen nápis stávka. Opakuje se tak stejný scénář jako v únoru. Tentokrát bude ale protestovat ještě více lékařů. Ti si stěžují především na to, že jim zdravotní pojišťovny za jejich práci platí málo.

Někde se ke stávce připojí asi polovina lékařů. V ještě větší míře budou protestovat dětští lékaři, a to po celé republice.

Není ale vyloučeno, že protest bude ještě masivnější. Zlínští organizátoři totiž rozeslali pět tisíc dopisů, aby ke stávce vyburcovali i ty, kteří zatím váhají.

Lékaři požadují vyšší platby od zdravotních pojišťoven. Chtějí, aby jim zdravotní pojišťovny platily za každého pacienta 50 korun měsíčně, ale dostávají jen 36.

Jenže to vypadá, že příliš nadějí na úspěch nemají. Nepomohla stávka v únoru a zřejmě nepomůže ani ta středeční.

Šanci vyjednat nějakou změnu mají nespokojení praktici zřejmě až pro příští rok. Jenže VZP říká, že by se nejdříve měli praktici sjednotit. Podmínky, které mají teď totiž jejich sdružení podepsalo a mělo k tomu souhlas regionálních zástupců. Teď ale jejich část proti stejným smlouvám pořádá protesty.

Další stávku v případě neúspěchu té středeční nespokojení praktičtí lékaři v blízké době neplánují. Chtějí si počkat, jestli se jim podaří vyjednat lepší ceny na příští rok. Jednání skončí na podzim.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz