Zpravodajství

Za léky budeme od dubna platit o stovky korun více

Pacienti musejí počítat s tím, že po 1. dubnu budou několik týdnů platit vyšší doplatky za léky. Upozornili na to dnes představitelé České lékárnické komory. Podle nich výrobci léčiv nestihnou ceny dost rychle snížit, proto budou lidé muset po několik týdnů sáhnout do peněženky hlouběji.


Úhrady léků ze zdravotního pojištění, a tedy i doplatky pro pacienty mění od dubna nová léková vyhláška. Pod jejím tlakem obvykle výrobci zlevňují.

Nejvíce zdraží Fokusin

Nejvíce stoupnou doplatky na lék na prostatu Fokusin. Dosud pacienti neplatili nic, od dubna zaplatí za měsíční léčbu 372 koruny. Výrazně více si připlatí i na Helicid na žaludeční potíže, dosud ho měli zdarma, od dubna zaplatí 136 korun za balení.

Zdroj: TV Nova

Alergici doplatí na Zyrtec místo stovky 145 korun, lidé s cévními potížemi dají za Enelbin retard místo 99 korun 155. Údaje o doplatcích jsou orientační a v jednotlivých lékárnách se mohou lišit. Obecně platí, že v nemocničních lékárnách bývají léky bez doplatků, protože nakupují přípravky ve velkém a dostávají od firem slevy.

"Dejte nám vědet o doplatcích," vyzývá lidi Chudoba

Chudoba vyzval pacienty, aby komoře dali vědět, pokud budou mít s doplatky problémy. Podněty dá komora ministerstvu zdravotnictví a pacientským organizacím. Ministerstvo prý bude řešit, pokud u nějaké skupiny pacientů nebo druhu léčby doplatky výrazně stoupnou.

Ptejme se prý na náhradní hrazené léky

"Pro pacienta je důležité se ptát, zda jeho léčivo nemá plně hrazenou náhradu. Pokud nemá, měl by se svého lékaře ptát, zda lék opravdu potřebuje a v jakém množství," řekl ředitel odboru farmacie ministerstva zdravotnictví a profesí lékárník Pavel Šroub.

Dodal, že podle propočtu ministerstva by platby pacientů neměly stoupnout v průměru nanejvýš o 150 korun za rok. Tento průměr ale zahrnuje pacienty, kteří neplatí nic a jiné, kteří platí ročně tisíce. Nyní platí občané v průměru 700 korun, z toho důchodci 1200.
Na trhu je na 8000 léčivých přípravků. Z nich 2700 plně hradí zdravotní pojišťovny.

Mluvčí komory Leona Štěpková upozornila na to, že lékárníci zatím nesmějí předepsaný lék sami nahrazovat. Mohou tak ale učinit tehdy, pokud nemají předepsaný přípravek na skladě, pacient ho potřebuje a s výměnou souhlasí.

Jinak by měl jít nemocný zpět k lékaři, aby mu recept změnil. Štěpková dodala, že někdy lékárník vyřeší s lékařem výměnu přípravku po telefonu a v předpisu to označí.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo minulý týden na svých stránkách http://www.mzcr.cz/ seznamy léků. Jeden z nich obsahuje plně hrazené léky z pojištění. Seznamy na své stránky umístily i lékárnická komora a Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz