Zpravodajství

Skandál: Neoprávněné odposlechy desítek lidí

Skandál: Neoprávněné odposlechy desítek lidí
Zdroj: TV Nova

V Českých bezpečnostních složkách vyplouvá na povrch skandál, který u nás nemá obdoby. Naše televize zjistila, že Inspekce ministra vnitra zřejmě neoprávněně odposlouchávala a sledovala desítku politiků, advokátů a řadových občanů. Odposlechy byly nasazeny při vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy.

Tento soud nařídil odposlechy a monitoring 46 telefonů. Zdůvodnil to tím, že čísla užívají lidé podezřelí ze zveřejnění utajované Kubiceho zprávy. Konkrétně tři policisté a poslanci ODS Langer a Vidím.

Odposlouchávaná čísla ale ve skutečnosti patřila úplně někomu jinému. Na jméno Ivan Langer inspekce odposlouchávala telefon olomouckého primátora Novotného, jeho manželky, dcery a dokonce i dceřina kamaráda.

Pod jménem Langer byl odposloucháván také olomoucký zástupce KDU-ČSL a advokát Petr Konečný.

"Já to považuji za zcela nehorázné, protože jsem byl odposloucháván nejen jako občan, ale i jako advokát," uvádí Konečný.

Na Langerovo jméno byl odposloucháván i jeho brněnský jmenovec a právník Karel Langer. Nikdy se s politikem Langerem neviděl, neznají se.

Návrh inspekce na odposlech dával soudu státní zástupce. Zjišťěná fakta nechtěl komentovat.

Zajímavá je i situace u poslance Jana Vidíma. Pod jeho jménem byla odposlouchávána a monitorována jeho manželka i děti, ale také mobil Vidímova stranického kolegy, poslance Vlastimila Tlustého.

Soud, který monitoring hovorů a odposlechy povoloval, chce mluvit až po odtajnění spisu.

Ministerstvo spravedlnosti zahajuje mimořádnou kontrolu, výsledkem mohou být tvrdé tresty.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz