Zpravodajství

Státní zastupitelství kontra soud v Táboře

V kauze soudce Berky se rozpoutal spor mezi žalobci a soudem. Vrchní státní zastupitelství dalo podnět ministerstvu spravedlnosti k finanční kontrole táborského soudu. Státnímu zastupitelství se nelíbí, že soud chce vyplatit advokátům některých obžalovaných v této kauze zálohové platby. Předseda senátu Jiří Bernát ale označil podnět ke kontrole za ovlivňování nezávislosti soudce.

"Pokládám takovýto podnět za svoji šikanu." Těmito slovy označil předseda senátu táborského soudu Jiří Bernát počínání státního zastupitelství, které chce nechat prověřit hospodaření soudu v Táboře. Tomu se nelíbí, že Bernát ponechal některým obžalovaným jejich advokáty a nepřidělil jim obhájce ex-offo, jak mu to ukládá trestní řád.

 Je to údajně zálohová platba a nebylo dosud rozhodnuto o nákladech obhajoby. Soudce se hájí, že chtěl zamezit zbytečným průtahům v procesu. Nově přidělení advokáti by ho prodloužili až o pět měsíců.

Finanční kontrolu proto Bernát označil za ovlivňování nezávislosti soudce. Jeho slova o šikaně ze strany zastupitelství ale budou mít možná ještě dohru.

Soud rozhodl, že na měsíc přeruší hlavní líčení v kauze Berka. Chce, aby finanční kontrola mohla prověřit hospodaření soudu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz