Zpravodajství

Lékaři dnes stávkovali, chtějí od VZP peníze

Lékaři dnes stávkovali, chtějí od VZP peníze

Praktičtí lékaři na řadě míst republiky dnes neordinují. Ve Zlínském kraji, odkud vzešla letos už podruhé výzva k protestům, zůstala zavřená většina ordinací praktických lékařů pro děti i dospělé. Nesouhlasí s výší plateb od zdravotních pojišťoven za péči a chtějí, aby stoupl význam primární péče, a to i v přídělu peněz z pojištění. Poprvé lékaři zavřeli ordinace 14. února.

Zdroj: TV Nova

K protestu se připojili lékaři z kraje Vysočina, Jihomoravského, Olomouckého či Karlovarského kraje a další jednotlivci z celé republiky.

V hlavním městě Praze vyvěsilo letáky 80 procent pediatrů, část přerušila v 11:00 na hodinu práci. Praktici pro dospělé v Praze 12 vyjádřili sice podporu kolegům, až na dva ale všichni dnes ordinují.

Středočeští lékaři podporují protesty proti nízkým platbám zdravotních pojišťoven, k dnešní stávce se ale připojili většinou jen pediatři. Ordinace některých z nich zůstaly zavřené po celý den, další dětští praktici na chvíli přerušili práci, jiní jen vyvěsili v čekárnách plakáty.

Ve Zlínském kraji podpořilo protest až 90 procent praktiků. Krajský předseda sdružení praktiků Lubomír Nečas řekl, že na Uherskohradišťsku je uzavřeno téměř 100 procent ordinací. Pacienti budou ošetřeni například v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

V Královéhradeckém kraji zavřely ordinace dvě třetiny pediatrů. Péče o dětské pacienty je zajištěna v režimu pohotovosti, řekl předseda východočeského Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Štefan Hrunka. Protestující lékaři se sešli v jednom z hradeckých hotelů, kde jednají o situaci ve zdravotnictví.

V Pardubickém kraji neordinujevětšina pediatrů. Podle místopředsedkyně východočeského regionu Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Jiřiny Dvořákové část lékařů využila volného dne k odborným přednáškám a setkání v královéhradeckém hotelu. Záznamník na telefonním čísle Dvořákové oznamoval volajícím, že ordinaci uzavřela, protože se připojila k protestní akci, a odkazoval na dětskou pohotovost v pardubické nemocnici. V samotných
Pardubicích dnes z 19 dětských lékařů ošetřovali nemocné tři.

V Karlovarském kraji se k protestu přidala zhruba polovina lékařů. Další přijímali jen akutní případy. Na ordinacích mají plakáty s vysvětlením důvodu protestů. Pacienti, jichž se dotazovala, většinou překvapeni nebyli. O protestu lékařů věděli předem.

Na Olomoucku zůstalo podle okresní zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Zdeňky Sobotkové uzavřeno přes 100 ordinací pediatrů i praktiků pro dospělé. Akutní péče byla zajištěna. "Známkou, že je to v našem oboru špatné, je skutečnost, že nemáme žádné zástupce. Já mám 44 roků a jsem naprosto nejmladší pediatr na Olomoucku. To je strašná ostuda. Nikoho nemáme šanci nalákat, protože tolik práce za tak málo peněz všichni
odmítají dělat," řekla.

Na Prostějovsku a Jesenicku jsou dnes ordinace pediatrů otevřené, lékaři vyvěsili letáky. "Já ordinuji, protože daleko široko kolem žádný pediatr není a akutní péči musím zajistit," řekla Milada Saxová z Dubicka na Šumpersku.

Ve Vrbně pod Pradědem a v Bruntálu na severu Moravy jsou zavřené všechny ordinace pro děti a dorost. V Novém Jičíně, Krnově a Rýmařově zavřou lékaři ordinace nejvýše na dvě hodiny. Většina vyvěsila letáky s informacemi o problémech lékařů ve vztahu k pojišťovně.

"Naše protesty nejsou namířeny proti VZP, jde o celkovou finanční nestabilitu a personální nejistotu praktiků," řekla regionální zástupkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Helena Kuběnová.
Podle ní lékaři stále nevědí, jak pojišťovny jejich práci letos zaplatí. "Vzniká schizofrenní situace, kdy nám pojišťovna přidá pět korun a pochvalu k tomu za prevenci, ale současně nám vezme 50 korun za to, že jsme tuto prevenci u pacienta udělali. Takové regulace vnímám jako pokuty za provedenou práci," vysvětlila.

Na jižní Moravě nebylo v provozu víc ordinací než při únorovém protestu. Například v poliklinice na Lesné v Brně zavřeli všichni praktici vyjma lékařky, která své kolegy zastupuje.

Na Vysočině se přidala k protestům drtivá většina pediatrů. Dětské lékařky slouží do 16:00 v Telči a v Domě zdraví v Jihlavě. "Praktiční lékaři pro dospělé se k protestům nepřidali, snad na nějaké výjimky," sdělil předseda sdružení Jiří Havránek.

V Ústeckém kraji lékaři většinou jen vylepili v ordinacích letáky. Ve zdravotním středisku na ústeckém sídlišti Krásné Březno, kde jsou ordinace praktiků i pediatrů, byly na dveřích čekáren letáky nadepsané Našim pacientům. Vyjadřuje se v nich podpora zlínským kolegům. Podle lékařů z Krásného Března je například "při současném způsobu financování zdravotní péče ohrožen systém preventivních prohlídek, a je tak v podstatě prakticky likvidován".

Na ministerstvu zdravotnictví si dnes nikdo nestěžoval  Nepřišly žádné petice na podporu protestujících lékařů ani proti nim, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Velká část lékařů na Moravě zavřela dnes ordinace, případně vyvěsila leták s vysvětlením, že jim pojišťovny máloplatí. V českých krajích lékaři většinou jen vyvěsili leták, nebo před polednem na hodinu přestali ordinovat.

Rath vzkazuje Julínkovi, aby změnil vyhlášku

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval dnes ministra Tomáše Julínka (ODS), aby novelizoval od pololetí vyhlášku o úhradách zdravotní péče. Podle Ratha je potřeba snížit rostoucí výdaje na léky a tyto peníze přesunout zdravotnickým zařízením a lékařům. Řekl to dnes novinářům. Kvůli výši úhrad protestovala dnes značná část praktických a dětských lékařů. Podle nich jim zdravotní pojišťovny platí málo.

Kvůli úhradové vyhlášce čelil loni kritice ještě jako ministr zdravotnictví i Rath. Pod tlakem nespokojených lékařů tehdy svůj předpis na druhé čtvrtletí novelizoval a zdravotníkům peníze přidal.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta ale není novela vyhlášky právně možná a bývalý ministr si s právním postupem "hlavu nelámal". Cikrt uvedl, že předpis vychází z dohod sdružení lékařů se zdravotními pojišťovnami. Aby se mohla vyhláška změnit, musely by na druhé pololetí vzniknout dohody nové, dodal.

Lékaři nyní s pojišťovnami již ale jednají o úhradách péče v příštím roce. "Právně nelze vydat novou vyhlášku. Kdyby to i šlo, co by to znamenalo? Že by se přidalo jen praktikům? Víc by požadovaly všechny segmenty," uvedl Cikrt. Podle něj by bylo nezodpovědné výdaje z pojištění nyní zvyšovat.

Podle Ratha text a čísla Julínkovy vyhlášky neodpovídají schválenému finančnímu plánu VZP pro letošní rok. "Ministr Julínek příliš uvolnil náklady na léky, které rostou raketovým tempem. Naopak tyto finanční prostředky by přesunul jak praktickým lékařům, tak do nemocnic a ambulantním specialistům," uvedl Rath. Podle něj "by se jen změnilo několik čísel ve vyhlášce", a náklady na léčiva by se tak daly snížit zhruba o pět až šest miliard korun.

Stínový ministr tvrdí, že výdaje na léky stouply o 20 procent

Podle Cikrta je toto číslo "vycucané z prstu". "K žádnému enormnímu nárůstu nákladů na léky nedochází," uvedl mluvčí. Podle něj se situace po loňských Rathových omezeních na předepisování léčiv nyní jen "vrátila do normálu". Loni si lékaři stěžovali na to, že kvůli přísným limitům v úhradové vyhlášce nemohou léky předepsat všem pacientům, kteří by je potřebovali.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz