Zpravodajství

Studenti chystají protest proti státním maturitám

Studenti chystají protest proti státním maturitám
Zdroj: TV Nova

Studenti chystají protest proti státním maturitám. Podle informací serveru nova.cz je protestní akce předběžně naplánována na 4. května v Praze. Akci organizují studenti gymnázia a Střední odborné školy v Jaroměři a gymnázia ve Šternberku. "Spustit státní maturitu v tom stavu, v jakém je připravena, by bylo nezodpovědné," řekl serveru nova.cz ředitel šternberského gymnázia Jiří Hackenwald.

"Sdružujeme studenty převážně třetích ročníků, jichž se státní maturity týkají bezprostředněji než kohokoli jiného, rodiče, kterým není stav našeho školství úplně lhostejný, a v neposlední řadě také učitele, kteří projekt státních maturit stejně jako my považují za nepřipravený, nevhodný a uspěchaný," řekli serveru nova.cz autoři petice.

„Petice vznikla v únoru na gymnáziu ve Šternberku. Následně ji studenti rozslali do ostatních škol a rozběhla se tak akce, ke které se připojilo téměř dvě stě škol z celé republiky," řekla Milana Baslerová předsedkyně petičního výboru šternberského gymnázia. Na demonstraci předpokládá za jejich školu minimální účast dvaceti lidí.

Petici proti státním maturitám už podepsalo za posledních patnáct dní přes 30 tisíc studentů. Studenti začnou demonstraci u památníku Jana Palacha, poté se přesunou k budově KSČM v ulici Politických vězňů a odtud půjdou k sídlu ČSSD v Hybernské ulici. Celá akce bude zakončena před ministerstvem školství.

Baslerová dodala, že petici gymnázium zaslalo 13. března letošního roku petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. „Patnáctého března jsme dostali odpověď s tím, se celou věc budou poslanci projednávat 11. dubna," řekla Baslerová.

Podle ministerstva školství je možné podobu státních maturit ještě upravit. „Státní maturity jsou stále ještě ve své vývojové fázi. Testuje se nejen jejich obsah, připravenost samotných žáků, učitelů a ředitelů škol, ale zároveň i bezpečnost utajení informací. To vše je možné ještě upravit, změnit či zlepšit," řekla serveru nova.cz mluvčí ministerstva Michaela Taschnerová.

Podle ní je ministryně školství proti stávající podobě státních maturit a cílem ministerstva je proto prosadit odložení maturit o dva roky.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz