Zpravodajství

Skandál s odposlechy pokračuje

Skandál s odposlechy pokračuje
Zdroj: TV Nova

Skandál s odposlechy v kauze Kubice, na který včera upozornila naše televize se dále rozrůstá. Nejvyšší státní zastupkyně chce prověřit důvody odposlechů lidí, kteří nemají s kauzou nic společného. Případ už také začal hýbat naší politickou scénou.

Politici, advokáti a dokonce i děti - ti všichni byli podle dosud utajovaných materiálů odposloucháváni kvůli úniku Kubiceho zprávy. Většina z nich se chce bránit žalobami.

Například primátor Olomouce. Pod jménem Ivana Langera byli totiž odposlouchávány a monitorovány telefony jeho i jeho rodiny. Dokonc i spolužaka dcery a jeho matky

Protestuje i polsanec Tlustý, odposlouchavaný pod jménem poslance Jana Vidíma. Mirek Topolánek kvůli kauze zaútočil na expremiéra Paroubka . Jeho vláda podle něj nese za odposlechy odpovědnost.

Nejvyšší státní zástupkyně si chce vyžádat zprávu od dozorového státního zástupce a po skončení vyšetřování samotné kauzy Kubice začne konat.

Topolánek se bouří proti odposlechům

Inspekce ministra vnitra podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) pochybila, když loni spustila masivní vyšetřování včetně odposlechů novinářů v takzvané Kubiceho kauze.

Na tiskové konferenci dnes předseda vlády prohlásil, že odposlechy byly nasazeny, aniž se zkoumalo, zda byly důvodné. Uvedl, že na kauze měl osobní zájem tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Topolánek řekl, že jeho slova o tom, že za odposlechy stojí bývalá vláda, se potvrdila.

Paroubek dnes v Mirošově na Rokycansku označil Topolánkovo vyjádření za "čistě účelové, nebo dokonce lživé". Je to nechutné, řekl. Domnívá se, že odposlechy byly povoleny někdy v září, kdy už nebyl premiérem. Podle něj projevuje Topolánek nulové právní vědomí a "vědomě lže".

Pouze za komunistického režimu mohli podle Paroubka generální tajemník ÚV KSČ, prezident či premiér nařídit odposlechy. Dnes je navrhuje nezávislý státní zástupce a schvaluje je nezávislý soudce, dodal.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) připomněl, že sociální demokraté volali po jeho odvolání, když před půl rokem zveřejnil informaci o možných odposleších. "Případ dokumentuje obludnost mašinérie, která vznikla za vlád ČSSD, obludnost, která je charakterizovaná absolutním nerespektováním základních práv a svobod a respektováním práva na nedotknutelnost soukromí," prohlásil. Podrobnosti k případu hodlá zveřejnit ve čtvrtek.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz