Zpravodajství

Praha chce zpřísnit pravidla pro domovy seniorů

Praha chce zpřísnit pravidla pro domovy seniorů

Teď možná potěšíme všechny seniory, kteří třeba už několik let čekají na to, až budou moci bydlet v domovech důchodců. Pražský magistrát chce opustit dosavadní neprůhledný systém umísťování seniorů do domovů. Nová kritéria by měla upřednostňovat ty, kteří jsou nemocní, osamělí a nedokážou se o sebe postarat.

Zdroj: TV Nova

Pražský magistrát připravuje nová přísnější pravidla pro přijímání starších lidí do domovů seniorů. Od počátku května by již neměla o umístění rozhodovat doba čekání, ale to, zda zájemce skutečně potřebuje sociální služby. Kritériem bude především výše přijímaného příspěvku na péči a skutečnost, že je senior odkázán pouze sám na sebe, sdělil dnes radní Jiří Janeček.

"Chceme zájemce o umístění v domově bodově hodnotit. Počet bodů bude rozhodující pro přijetí. Systém bude jednotný pro všechny domovy města," uvedl radní. Ohodnoceni budou zejména starší obyvatelé, kteří pobírají příspěvek na péči, rozhodovat bude i jeho výše. Přednost budou mít také občané, kteří již nemají žijící příbuzné, kteří by se o ně mohli postarat. Dalším kritériem by měla být vzdálenost od rodiny.

Magistrát se chce vyhnout především situacím, kdy senioři řeší odchodem do domova bytovou situaci rodiny. "Nechceme, aby byly domovy seniorů odkladištěm seniorů třeba z důvodů, že jejich děti nebo vnuci potřebují byt a další materiální výhody, jak se tomu v některých případech stávalo," řekl Janeček. Nyní bude podle něj systém průhlednější a kontrolovatelný.

Pro starší občany, kteří ještě péči domovů nutně nepotřebují, chce radní více využívat terénní a ambulantní služby. Ty jsou poskytovány prostřednictvím neziskových organizací a příspěvkových organizací městských částí.

Mezi terénní služby patří donáška obědů, případně pomoc při jejich konzumaci, úklid, nákup a pomoc při osobní hygieně. Ambulantní služby jsou pak různé denní stacionáře, kde senioři mají svůj program a stravu, a v odpoledních hodinách se vrací do svých domovů.

"Chceme seniorům prodloužit co nejvíce jejich život v přirozeném prostředí, což je pro město i ekonomicky efektivnější," vysvětlil radní.

Praha je zřizovatelem 13 domovů důchodců, kde může bydlet 2427 starších občanů. Magistrát na jejich provoz vynakládá ročně přes 200 milionů korun. Domovům přispívá i stát.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz