Zpravodajství

Hrdinové mezi učiteli oceněni

Dnešek je dnem učitelů. Liberecký hejtman svátek pedagogů využil jako možnost ocenit zvláštním vyznamenáním dva učitele z jablonecké základní školy v Pasířské ulici. Ti totiž jednomu z žáků zachránili život.

Byl 19. říjen loňského roku. 14letý Filip měl už po výuce. Celé drama se odehrálo na hřišti právě ve chvíli, kdy si Filip se svými spolužáky

přišel zahrát fotbal.

Skrytá vada na srdci se projevila a Filip se náhle kácí k zemi. V tu chvíli jeho srdce nepracuje, krevní oběh se zastavuje, mozek přestává dostávat potřebný kyslík. Kamarádi si nevědí rady. Naštěstí jsou nablízku učitel Ladislav Chmelík a vychovatelka Dana Kozáková.

Zatímco záchranáři jsou na cestě, oba pedagogové bojují o chlapcův život. "Tak jsem musel zahájit masáž srdce," říká hrdinný učitel.

Lékaři tu byli za čtyři minuty. Říkají, že tato laická pomoc rozhodla o tom, že Filip bude žít.

Filip se léčí ještě dnes, ale zlepšuje se. Chodí už dokonce nepravidelně do školy. Přesto bude kvůli nemoci muset opakovat ročník. Svým učitelům je vděčný.

Kantoři sice měli z ocenění za pomoc Filipovi radost, daleko víc si ale přejí jediné: "Příští rok doufejme zdárně dodělá 9. třídu a úspěšně složí zkoušky střední školu."

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz