Zpravodajství

Česko přijalo kubánské uprchlíky

Česká republika přijala poprvé v novodobé historii uprchlíky z Kuby. Tři rodiny o celkovém počtu deseti lidí přiletěly do Prahy už minulý týden. Až dnes s nimi ale bylo možné natočit rozhovor. Kubánci budou v Česku nejméně půl roku. První měsíce jejich pobytu u nás zaplatí americká vláda.

Nemůžeme vám ukázat jejich tváře ani říct pravá jména, aby se jejich příbuzným na Kubě Castrův režim nepomstil. Sami doma zažili pronásledování za svoje názory, proto chtěli z Kuby stůj co stůj pryč - do USA.

"Pokoušeli jsme se utéct celkem čtyřikrát. Poprvé jsme třeba strávili čtyři dny po kolena ve vodě, když jsme se skrývali u pobřeží," řekl jeden z emigrantů TV Nova.

Spojené státy mají pro uprchlíky z Kuby jedno pravidlo - stačí, když se dotknou americké pevniny a mohou zůstat. Jinak se musí vrátit.
Proto putovali do tábora v Guantanámu. Spojené státy zároveň požádaly spřátelené země, zda by se těchto lidí neujaly. Česko, kterému současný režim na Kubě hodně vadí, kývlo.

"Toto je první případ a já nevylučuji, že budeme v této iniciativě pokračovat," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Na Kubě je nedostupný internet, proto toho uprchlíci o Česku zpočátku moc nevěděli. Takhle daleko od domova ještě nebyli. Problémy jim dělá poněkud chladné počasí.

Chtějí si najít práci. Čeká je stěhování, zatím ale není jasné kam.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz