Zpravodajství

Ministerstvo zakáže nekvalitní uhlí, hrozí zdražení topení

Ministerstvo zakáže nekvalitní uhlí, hrozí zdražení topení
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo životního prostředí se snaží prosadit vyhlášku, která by mimo jiné zakázala topit nekvalitním uhlím. Snižování emisí z jeho spalování nařizuje Evropská unie. Problém je ale v tom, že náhradní paliva, jako je například plyn, mazut nebo kvalitní uhlí je až o třicet procent dražší. Reálně tak hrozí výrazné zdražení tepla.

Po přijetí nové vyhlášky, zakazující topit hnědým uhlím by lidé měli za topení platit několik tisíc více. Mnozí by navíc museli vyměnit i kotel.

Připravovanou vyhlášku nejvíce kritizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle něj by se zcela zhroutil trh s hnědým uhlím.

Zákaz používání nekvalitního uhlí by zasáhl i velké výrobce tepla a elektřiny. Teplárny budou muset začít spalovat podstatně dražší paliva.

 

V konečném efektu to povede k výraznému zdražení tepla pro obyvatelstvo zásobované z centrálních zdrojů. Mělo by to být o deset až třicet procent, říkají odborníci.

 

Hnědé uhlí s vysokým obsahem síry těží a prodává především Mostecká uhelná společnost. V případě zavedení vyhlášky by téměř zastavila těžbu a o práci by přišlo zhruba tisíc lidí. 

Ministerstvo životního prostředí věří, že příprava vyhlášky půjde podle plánu a zákaz spalování nekvalitního uhlí začne platit od ledna roku 2008.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz