Zpravodajství

Slivovice je kvůli Bruselu v ohrožení!

Bruselští úředníci svou chybou možná pohřbí tradiční moravskou pálenku slivovici. Zavinila to chyba Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Uvedl to server Aktuálně.cz.

"Když se projednávalo nařízení označující alkoholické nápoje na půdě Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu, došlo k tomu, že z definice české slivovice vypadla klíčová věta. Ta říká, že název slivovice je možné používat nejenom pro alkohol na bázi lihu, ale i pro alkohol na bázi ovoce. A právě česká slivovice je charakteristická tím, že se vyrábí z ovocných destilátů," píše server.

Na problém upozornil lidovecký europoslanec Jan Březina. "Nemá-li se označení slivovice podobně jako nedávno pomazánkové máslo nebo dříve rum stát minulostí, je třeba docílit toho, aby definice slivovice odpovídala definici vyjednané v přístupové smlouvě," řekl Březina.

Březinův návrh má slivovici pomoci

Hlasování o nařízení je naplánováno již na dubnovou schůzi. Březina proto podle svých slov jedná se zpravodajem předlohy. Před samotným hlasováním by se tak mělo jednat o pozměňovacím návrhu, který by slivovici 'zachránil'. "Zpravodaj mě ujistil, že chybějící věta v definici slivovice je nedorozuměním, které je třeba napravit. Zajištění nápravy bohužel nebude jednoduchou záležitostí, neboť bude potřeba získat podporu nadpoloviční většiny poslanců Evropského parlamentu, což je po organizační stránce poměrně obtížný úkol," řekl serveru Březina.

Díky vstřícnosti zpravodaje nařízení Horsta Schnelhardta se podle Březiny snad podaří normu včas změnit a zajistit tak českým a moravským výrobcům, že i nadále budou moci alkohol z ovocného destilátu oficiálně nazývat slivovicí.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič iniciativu europoslance Březiny vítá, je plně v souladu s kroky učiněnými ministerstvem zemědělství a Stálým zastoupením ČR v Bruselu. "Již 3. února tohoto roku jsme informovali ostatní členské země EU o vzniklém problému a požádali jsme o podporu při jeho řešení. O slivovici jsme jednali také v Evropském parlamentu a v ostatních evropských institucích," uvedl ministr. Dodal, že podle jeho názoru se podaří společnou iniciativou a společným tlakem českou slivovici uhájit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz