Zpravodajství

Německý státní zástupce je proti věznění Roztočila

Německý státní zástupce je proti věznění Roztočila
Zdroj: TV Nova

Německému státnímu zástupci Vrchního zemského soudu ve Stuttgartu Günterovi Geigerovi se nelíbí, že české soudy odmítají propustit z vazby a soudit na svobodě Rostislava Roztočila. Ten totiž utekl před časem z borské věznice do Německa, aby upozornil na svůj 30 let starý případ, kdy podle rozsudku zavraždil egyptského studenta. Roztočil tvrdí že nevraždil a vrátil se do země s podmínkou obnovy svého procesu.

Když se Roztočil vrátil, byl coby vrah vzat do vazby. Věřil ale tomu, že po obnově procesu bude propuštěn. Což si myslela i německá justice. Jenomže Krajský soud v Praze to odmítl, prý by mohl utéci.

"Nejsem spokojenej s rozhodnutím, jsem neoprávněně držen ve vazbě," uvedl.

Podle německého státního zástupce je vražda egyptského studenta 30 let stará, takže ovlivňování svědků odpadá.

Předsedkyně senátu Oldřiška Rysová, která řeší kauzu Roztočil, názory německé justice odmítá komentovat. "Naše předpisy jsou naše předpisy, oni vědí, že se to tady bude dělat podle našich předpisů," říká.

Roztočil se proti rozhodnutí, že nebude souzen na svobodě, už odvolal k vrchnímu soudu. Jeho právnička, ale i Spolek pro podporu nezávislé justice Šalamoun, který případ sleduje, jsou ale v šoku. Zjistili totiž, že o propuštění Roztočila z vazby teď bude rozhodovat Jaroslava Maternová. Ta Maternová, která Roztočila v roce 1985 za právě projednávanou vraždu odsoudila k vyjímečnému trestu.

Spolek Šalamoun už Maternovou označil za podjatou. Ta ale sama o sobě rozhodla, že je námitka neopodstatněná.

"Já jsem požádala naše německé velvyslanectví v Praze o podporu a další sledování dalšího procesu," uvádí.

Ten bude pokračovat v květnu a pokud do konce června nepadne rozsudek německá justice chce apelovat na české Ministerstvo spravedlnosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz