Zpravodajství

Kdo vymyslel líbání?

Většině zamilovaných je v podstatě jedno, komu nebo čemu se připisuje objev líbání. Vědí totiž, že vzájemný dotyk rtů je jednou z nejkrásnějších forem lidské komunikace. Zato puntičkářští vědci se dohadují o správnosti rozmanitých teorií.

Legendární biblická varianta se pochopitelně vrací k Adamovi a Evě. Když potměšilý had přesvědčil zvědavou ženu, aby utrhla jablko ze stromu poznání, rozdělila se o něj se svým druhem, který ho lačně spořádal. A jen závistivě přihlížel, jak si ho Eva pomalu vychutnává. Při posledním soustu, jež si vkládala mezi rty, nevydržel a snažil se jí ho uzmout. Přitom došlo k prvnímu kontaktu mezi jejich ústy.

Historici jsou přesvědčeni, že polibek má na svědomí západořímský císař Romulus (460 až 511), jenž zakázal všem příslušnicím něžnějšího pohlaví, aby popíjely víno. Dodržování zákona dostali na starost prakticky všichni muži, především pak manželé. Nestačilo jim však pouze přivonět k ústům, daleko účinnější bylo vlastními rty ochutnat, zda na těch partnerčiných neulpěly podezřelé krůpěje zapovězeného moku, popřípadě zda nejsou po něm cítit.

Podle antropologické verze má líbání původ ve vztahu mezi matkou a dítěte. Přesněji řečeno za ně může krmení ratolesti, do níž jeho rodička vpravovala potravu takříkajíc z úst do úst. Podle německého experta na lidské chování Irenäuse Eible-Eibesfeldta se postupem času něžné doteky přenesly i mezi dospělé.

Zapomenout ovšem nelze ani na Sigmunda Freuda, na něhož koneckonců vždycky dojde. Vycházel rovněž z teorie vztahující se k podávání potravy dítěti. Ovšem tvrdil, že vznik a rozšíření polibku má prapůvod v kojení. Podle jeho mínění jsou dětská ústa erotogenní zónou, jež sajícímu miminu umožňuje prvotní sexuální zážitky. Také u dospělých patří ústa k nejcitlivějším oblastem. A touha po polibku a radost z něj je vlastně vzpomínkou na příjemné zkušenosti z raného dětství.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz