Zpravodajství

Škola nechce vyplatit odškodné za ochrnutého žáka

Filip Němec (12) z obce Cizkrajov na jihu Čech zcela ochrnul, když se topil na školním výletě v bazénu. Rodiče Filipa školu zažalovali. V únoru letošního rozhodl soud, že mají dostat 15 milionů korun odškodné. Teď to ale vypadá, že rodina nedostane nic. Škola totiž nemá na odškodné peníze, proto se odvolala. Případ dnes sleduje reportérka TV Nova Lucie Kándlová.

Před čtyřmi roky se Filip na jednom školním výletě málem utopil. Kvůli nepozornosti učitelů zůstal 15 minut pod vodou. Učitelé si dlouho ničeho nevšimli. Vůbec nepostřehli, že jim jedno dítě chybí. Problém zaznamenali až podle zbývajícího baťohu.

Zdroj: TV Nova

Chlapec má nenávratně poškozený mozek

Pro dvanáctiletého Filipa měla tato nehoda velmi vážné následky. Chlapec má nyní nenávratně poškozený mozek. Zřejmě už navždy bude upoután na lůžko. A pravděpodobně už nikdy nebude normálně vnímat.

Rodiče vysoudili 15 milionů korun

Rodiče Filipa se nyní o svého syna musejí nepřetržitě starat. Jeho péče od nich vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou pozornost. Tato péče je pro ně také velmi nákladná z finančního hlediska. Sami situaci takto nemohou zvládnout. Proto se rozhodli požadovat po škole odškodné.

Škola z Cizkrajova na Jindřichohradecku musí Filipovi Němcovi, který zůstal postižený po úrazu na školním výletě, zaplatit 15 milionů korun a úroky. O odškodném dnes rozhodl jindřichohradecký okresní soud. Školu zažalovali rodiče chlapce. Okresní soud v Třebíči v roce 2003 uložil pedagogům podmíněný trest. Rozsudek není pravomocný, škola se zřejmě odvolá.

Zřizovatelem školy je obec, ta ale nemá na odškodné peníze

"Náš rozpočet se pohybuje od pěti do sedmi milionů ročně, takže je to trojitý roční rozpočet. Samozřejmě by to bylo likvidující," řekl starosta Cizkrajova Vít Krušina. Obec už rodině chlapce zaplatila milion korun. Polovinu za ni uhradil Jihočeský kraj, protože škole hrozila exekuce.

Ze zákona měl chlapec nárok na odškodnění za bolestné a ztrátu společenského uplatnění 2,619 milionu korun. Ve zvlášť výjimečných případech může soud rozhodnout o šestinásobné částce, uvedla soudkyně Jana Pošvářová.

Filip Němec, kterému je právě dnes 12 let, se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut. Kvůli poškození mozku zcela ochrnul a je ve stavu bdělého bezvědomí zcela odkázán na pomoc druhých. "Těžko si můžeme představit horší zdravotní následky," uvedla Pošvářová.

Rodina chce peníze využít na léčbu chlapce

"Lékaři nám nedávají naděje, ale my jsme se rozhodli vycestovat za hranice na transplantaci kmenových buněk. Pokud se vše dobře podaří, tak by se to mělo uskutečnit letos na jaře," řekla novinářům chlapcova matka Martina Němcová. Experimentální léčba si vyžádá více než 1,5 milionu, na měsíční péči o Filipa dá rodina měsíčně přes 35.000 korun.

Chlapcovo postižení zavinil podle třebíčského soudu nedostatečný pedagogický dohled a nedodržení bezpečnostních předpisů. Pedagogy soud za úraz před čtyřmi roky potrestal podmíněnými tresty. "Už to budou čtyři roky a dodneška se nám z nich nikdo neomluvil. A podle toho, co slýcháme, se cítí ukřivdění, necítí vinu," uvedla Němcová.

"Myslím si, že v zajištění bezpečnosti na školách máme ještě velké rezervy," řekla inspektorka bezpečnosti a ochrany zdraví při školských odborech Libuše Černá. Proti roztříštěnosti legislativy by podle ní pomohlo její sjednocení do jedné základní vyhlášky o bezpečnosti žáka. Černá, která problematiku přednáší na pedagogických fakultách, si také myslí, že vysoké školy ji nemají dostatečně zapracovanou do svých osnov a učitelé se pak někdy ve složité legislativě příliš nevyznají.

Podle Krušiny by část zodpovědnosti za odškodné měl převzít také stát. "Proč by měla obec nést následky nějakého procesního pochybení  pedagogických pracovníků, kteří byli metodicky řízeni ministerstvem školství," podotkl Krušina.

Ministerstvo školství ale není zřizovatelem školy, proto musí podle Ondřeje Gabriela z tiskového odboru ministerstva záležitost řešit obec, může se také dohodnout s krajem. "Ministerstvo školství je připravené pomoci škole radou a asistencí, finance ale poskytnout nemůže, bylo by to v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech," řekl Gabriel.

Na pomoc chlapci vznikla počátkem roku 2006 sbírka

Do dnešního dne se podařilo vybrat 120.000 korun. "Basketbalisté jindřichohradečtí složili na Filipův účet 12.000 korun a byl pořádán benefiční koncert, který pořádala Adra, a výtěžek z toho koncertu byl také vložen na Filipův účet," řekla Jaroslava Pařízková z občanského sdružení Mesada. Na pomoc Filipovi mohou také lidé přispět na čísle účtu 198861657/0300.

Částka 15 milionů je výjimečná

Povinnost vyplatit částku 15 milionů korun jako odškodnění za zdravotní újmu je podle dostupných údajů v ČR výjimečná. Dosavadní rozhodnutí soudu v obdobných případech určovaly poškozenému většinou částky nižší. Výjimkou je loňské rozhodnutí soudu, podle kterého měla prostějovská nemocnice zaplatit 16 milionů korun manželům, jejichž syn je těžce postižený. Před pěti lety se čerstvě narozenému dítěti na čas zastavilo srdce a chlapec přestal dýchat. Utrpěl tak nevratné poškození mozku. Nemocnice se proti rozhodnutí soudu odvolala.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz