Zpravodajství

Lidovci jednají o Čunkovi

Lidovci jednají o Čunkovi
Zdroj: TV Nova

Mimořádná celostátní konference KDU-ČSL by měla vedle chystané daňové reformy opět řešit i osud Jiřího Čunka. Jeho setrvání ve vládě se totiž nelíbí zeleným ani části ODS - a to hlavně kvůli jeho výrokům na adresu Romů. Situaci sleduje náš reportér Kamil Houska.

Názor lidovců na případný odchod jejich šéfa Jiřího Čunka z vlády není jednotný, hlasy pro jeho strvání spíše převažují. Celostátní konference KDU-ČSL se má dnes zabývat dalším Čunkovým osudem. Lídři koalice se v úterý shodli na tom, že situace, kterou vyvolal nevhodnými výroky na adresu Romů, je velmi vážná a že by se jí mělo zabývat širší vedení KDU-ČSL. Někteří ze členů tohoto orgánu ale Čunkův výrok jako nevhodný či nešťastný nehodnotí.

Místopředsedkyně KDU-ČSL a ministryně obrany Vlasta Parkanová nebude stejně jako v minulosti vyzývat předsedu lidovců Jiřího Čunka k odchodu z vlády. Sama by ale na jeho místě rezignovala.

Parkanová  řekla, že dnešní celostátní konference svolaná kvůli reformám by neměla kvůli Čunkovi přijímat další usnesení. Na návrh Parkanové dnes předsednictvo KDU-ČSL přijalo usnesení odsuzující jakékoliv formy rasismu či xenofobie.

"Všechny orgány KDU-ČSL už k otázce Jiřího Čunka přijaly usnesení. Přijímat cokoli navíc bych vnímala tak, že si Jiří Čunek bere KDU-ČSL jako rukojmí svých problémů," uvedla ministryně. Celostátní konference už dříve konstatovala, že vicepremiérovi i přes pokračující obvinění z korupce důvěřuje.

Čunek vzbudil kritiku romských organizací, vládních i opozičních stran, prezidenta Václava Klause i mnohých svých stranických kolegů výroky na adresu Romů, které označil za "opálené lidi, kteří dělají binec a pálí ohně na náměstích".

Politika KDU-ČSL vůči romské menšině je založena na rovnosti, odstranění bariér a integraci při zachování svébytnosti romské komunity, uvádí se v dnešním usnesení předsednictva.

 "V souvislosti s reformou veřejných financí chceme nastavit sociální systém tak, aby motivoval všechny lidi bez rozdílu k práci a naopak komplikoval život těm, kteří chtějí sociální systém zneužívat," shodlo se nejužší vedení lidovců.
Současně pověřilo Čunka, aby na jednání koaličních špiček přinesl dohodu o řešení romské problematiky. Ministryně Džamila Stehlíková (Strana zelených), do jejíž kompetence romská agenda spadá, vyčká, s čím vicepremiér přijde.

Koncepce už existuje a postupně ji realizujeme, řekla. Výsledky jsou vidět v každé oblasti, například zvláštní školy už neexistují, dodala. To, co Čunek říká, jsou podle ní jednoduché recepty, romská problematika vyžaduje ucelené řešení.

Diskusi s koaličními partnery se však nebrání, vnímá i to, že jako první místopředseda vlády má Čunek právo zabývat se širší agendou.
"Politik by měl zvážit dopad svých slov," uvedl před zahájením konference lidovecký europoslanec Jan Březina. Čunkovy výroky jsou neslučitelné s evropskou politikou vnímání menšin, dodal. Čunek by podle něj měl odejít.

Podle šéfa senátorů KDU-ČSL Adolfa Jílka jsou lidovci a celá vládní koalice v tuto chvíli rukojmími Čunka. Předseda lidovců by to měl řešit "chlapsky", řekl novinářům. Čunkovo setrvání v kabinetu považuje za neúnosné místopředseda poslanců KDU-ČSL Pavel Severa.

Další účastníci celostátní konference ale uvedli, že je na Čunkovi, jak se rozhodne - hlavním tématem dnešního zasedání jsou podle nich vládní reformy. I podle reakcí z krajů většina straníků za Čunkem stojí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz