Zpravodajství

Po vraždě otce děti nedostanou sirotčí důchod

Po vraždě otce děti nedostanou sirotčí důchod

V těžké životní situaci se ocitla se svými dvěma dětmi Martina Faltová z Přerova. Jejich otec byl v lednu za dosud nejasných okolností zavražděn. Podle českých zákonů ale děti nemají nárok na sirotčí důchod.

Zdroj: TV Nova

Jen několik metrů od svého nového domu byl Jiří Falta před několika měsíci zastřelen. "Po té hruze, co se stala, jsem se snažila zařídit dětem sirotčí důchod, jenže jsem zjistila, že na něj nemají nárok," říká paní Faltová.

Jiří Falta totiž začal platit sociální dávky až v roce 2004. Platil tedy pouze tři roky. A nesplnil tak důležitou podmínku.

"Jednou z těch podmínek, a to je taková hlavní, je potřebná doba pojištění. U občana staršího 28 let je 5 let a tato doba se zjišťuje za posledních deset roků před úmrtím," říká Marta Salicharová z České správy sociálního zabezpečení.

Martina Faltová se dvěma dětmi ve věku 16 a 3 roky se tak prakticky ze dne na den ocitla téměř bez prostředků. Požádala proto o pomoc ombudsmana Otakara Motejla a později i ministerstvo práce a sociálních věcí.

V současné době leží žádost o výjimku na stole ministra Petra Nečase. Do té doby, než bude rozhodnuto, musí Martině Faltové, která je na mateřské dovolené, s financováním domácnosti pomáhat prarodiče.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz