Zpravodajství

Zákon o střetu zájmů příliš nefunguje

Zákon o střetu zájmů příliš nefunguje
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Diskutovaný zákon o střetu zájmů, který má umožnit větší kontrolu nad majetkovými poměry politiků a dalších veřejných činitelů, má, zdá se, další trhliny. Ukazuje, že ho v praxi vlastně většina státních institucí nedodržuje. Od začátku roku totiž mají existovat takzvané registry. Tam by měly být shromažďovány údaje o majetkových změnách veřejných funkcionářů. To vše by pak mělo být přístupné i na internetu. Jenže v praxi elektronická podoba nefunguje.

Zákon o střetu zájmů nařizuje od 1. 1.všem veřejným funkcionářům pokud opustí svou funkci, aby do 30 dnů podali oznámení o svých majetkových poměrech. Týká se to nejen ministrů a zákonodárců, ale i představitelů obcí, měst, krajů a dalších institucí a nebo soudců, státních zástupců i policistů. A těch kdo odešli, už byla od začátku roku řada.

Státní zástupci musí podat přiznání na ministerstvu spravedlnosti, policejní prezident na ministerstvu vnitra. A ta je mají zpřístupnit i na internetu. Jenže jejich elektronické registry zatím nefungují.

Už přes tři měsíce by ho ale měly vést i mnohé další instituce, například všechny obce, města a kraje.

Kraje a obce tvrdí, že čekají na instrukce od příslušných ministerstev a také na zřízení centrální elektronické adresy, k tomu se ale žádné z ministerstev nehlásí

Institucím, které registr oznámení nezřídí, ale ze zákona žádné sankce nehrozí, někteří poslanci to chtějí změnit.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz