Zpravodajství

Zákon o střetu zájmů příliš nefunguje

Zákon o střetu zájmů příliš nefunguje
Zdroj: TV Nova - Kiril Táborský

Diskutovaný zákon o střetu zájmů, který má umožnit větší kontrolu nad majetkovými poměry politiků a dalších veřejných činitelů, má, zdá se, další trhliny. Ukazuje, že ho v praxi vlastně většina státních institucí nedodržuje. Od začátku roku totiž mají existovat takzvané registry. Tam by měly být shromažďovány údaje o majetkových změnách veřejných funkcionářů. To vše by pak mělo být přístupné i na internetu. Jenže v praxi elektronická podoba nefunguje.

Zákon o střetu zájmů nařizuje od 1. 1.všem veřejným funkcionářům pokud opustí svou funkci, aby do 30 dnů podali oznámení o svých majetkových poměrech. Týká se to nejen ministrů a zákonodárců, ale i představitelů obcí, měst, krajů a dalších institucí a nebo soudců, státních zástupců i policistů. A těch kdo odešli, už byla od začátku roku řada.

Státní zástupci musí podat přiznání na ministerstvu spravedlnosti, policejní prezident na ministerstvu vnitra. A ta je mají zpřístupnit i na internetu. Jenže jejich elektronické registry zatím nefungují.

Už přes tři měsíce by ho ale měly vést i mnohé další instituce, například všechny obce, města a kraje.

Kraje a obce tvrdí, že čekají na instrukce od příslušných ministerstev a také na zřízení centrální elektronické adresy, k tomu se ale žádné z ministerstev nehlásí

Institucím, které registr oznámení nezřídí, ale ze zákona žádné sankce nehrozí, někteří poslanci to chtějí změnit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz