Zpravodajství

Čunkovo ministerstvo prý brzdí rozdělování dotací z Evropské unie

Čunkovo ministerstvo prý brzdí rozdělování dotací z Evropské unie
Zdroj: TV Nova

Představitelům obcí a krajů dochází trpělivost. Jsou nespokojeni s tím, jak Česká republika čerpá do regionů dotace z Evropské unie. Hejtmani a starostové tvrdí, že se za peníze určené na letošní rok už mohly opravovat například silnice nebo mosty, ale vše stojí. Dotace totiž zatím nedorazily a podle nich za to může ministerstvo pro místní rozvoj vicepremiéra Čunka.

Jak na smilování čekají v Chlumci nad Cidlinou na opravu tohoto chátrajícího mostu. Chybí i obchvat, který vyvede kamiony z obytné zóny. Nejrůznější rekonstrukce a výstavby potřebují odstartovat prakticky všechna města. Věc má ale háček. Spoléhají totiž na dotaci z Evropské unice. Bez ní by tento veleúkol nemohli splnit.

 

Jenže dotace jen tak nepřijdou

Česko má totiž v jejich čerpání přinejmenším osmiměsíční zpoždění. Starostové a hejtmani viní ze situace úřad ministra Jiřího Čunka. Ten to ale domítá. Bývalý minitr pro místní rozvoj Petr Gandalovič ale říká:"Jsem přesvědčen, že jsem úřad předával v nejlepším stavu."

 

Čunek teď říká: "Pokusím se udělat všechno proto, aby ten termín byl srpen." Jenže tomu představitelé obcí a krajů moc nevěří. Stavební práce může navíc podle nich na podzim ohrozit počasí.

Ministr Čunek je přesvědčen, že Česko o peníze z Unie nepřijde. Podle něj je budeme moci čerpat ještě v následujících třech letech.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz