Zpravodajství

Soud odebral hraběnce Opočenský zámek

Soud odebral hraběnce Opočenský zámek
Zdroj: TV Nova

Poprvé v novodobé historii České republiky musí šlechta vrátit zpět majetek státu. Konkrétně se jedná o Opočenský zámek ve východních Čechách. Ten získala v restituci hraběnka Colloredo – Mansfeldová. Soudy jí ho ale opět odebraly. K předání zámku má dojít příští týden.

Renesanční zámek ze 16. století je jednou z nejromantičtějších historických staveb u nás. O to, kdo je jeho vlastníkem, se vedou spory už několik let. Restituční nárok řešil i ústavní soud.

Ústavní soud senátům nižší instance v podstatě řekl: zámek nelze vydat. Opočno, původně vydané restituentce, se tak vrací státu. O tom, že opočenský zámek musí šlechta vrátit státu, rozhodl krajský soud v Hradci králové.

Krajský soud 11. září potvrdil rozsudek okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou. Tím bylo určeno, že opočenský zámek je vlastnictvím České republiky.

Příští týden bude zámek fyzicky předán. Má se to stát v úterý v 15 hodin přímo v Opočně. Bude zde sepsán předávací protokol k objektu opočno, který bude zpět převzat do majetku státu.

Co bude dál, se dá jen těžko odhadnout. Právník hraběnky dnes nebyl k zastižení. V minulosti ale naznačil, že bude ve sporu pokračovat a to až u soudu ve Štrasburku.

Kdo bude nakonec vlastníkem zámku, ale může být návštěvníkům zatím v podstatě jedno. Památka totiž byla otevřená, i když ji nevlastnil stát.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz