Zpravodajství

Plastové láhve by měly být zálohované

Plastové láhve se možná budou muset vracet do obchodů podobně jako dnes některé skleněné. Ministerstvo životního prostředí totiž uvažuje o tom, že by na ně zavedlo vratné zálohy. V některých evropských zemích tento systém už funguje. U nás by prý měl začít platit přibližně za rok.

Češi patří v třídění odpadu k nejlepším v Evropě. Do kontejnerů vyhodí zhruba polovinu všech PET lahví. I tak ale v roce 2005 skončilo na skládkách nebo ve spálovnách v Česku asi 26 tisíc tun plastových lahví za 104 miliony korun. Ministr životního prostředí Martin Bursík chce tento počet snížit.

Cena Pet lahve by se prý měla pohybovat mezi třemi až pěti korunami. Ekologové tento nápad vítají. Pokud se to tady podaří prosadit zálohování pet lahví, zajistí se jejich zpětný odběr, říkají.

Proti Bursíkovu plánu jsou ale mnozí výrobci nápojů. Systém třídění odpadů je podle nich pro Českou republiku naprosto dostačující. Není třeba zavádět zálohové systémy, které jsou pro spotřebitele nepohodlné a nákladné, tvrdí někteří.

PET lahve by se měly vracet buď zmačkané na recyklaci a nebo celé i s víčky na opětovné naplnění. Obchodníci se ale ptají: "Kam budeme prázdné láhve dávat?"

Kontejnery na plastové láhve by ale z ulic zmizet neměly. Dál do nich budou patřit například kelímky od jogurtů, sáčky a další plastové výrobky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz