Zpravodajství

ČSSD se hádá s vládou o odposleších

ČSSD se hádá s vládou o odposleších
Zdroj: TV Nova

Mezi vládou a ČSSD to znovu jiskří kvůli policejním odposlechům. Sociální demokraté přišli s návrhem, aby napíchnutí telefonu policii povolovali výhradně soudci nejvyššího soudu a ne běžní soudci jako teď. Ministr spravedlnosti s tím ale nesouhlasí. Bojí se, že by to zpomalilo rozhodování a ohrozilo policejní vyšetřování.

Každý rok policie odposlouchává několik tisíc telefonních čísel. Jen loni jich bylo 7846.

Politici dlouho mluví o tom, že se s odposlechy plýtvá a chtějí je omezit. ČSSD teď přitom přišla s návrhem, aby policii už nestačil souhlas běžného soudce, ale musela se obrátit na nejvyšší soud. "Ten by rozhodoval o všech žádostech, které policie zašle," říká Jeroným Tejc (ČSSD) ze sněmovního ústavně právního výboru.

Podle ČSSD dnes převládá praxe, že se policii řadového soudce lehce podaří přemluvit. Ten totiž s odposlechý nemá takovou zkušenost. Pokud by tuto agendu měl nejvyšší soud, ČSSD věří, že by policie často s žádostí narazila.

"Soudci by byli v lepším postavení a dokázali by policii řadu odposlechů odmítnout," dodává Tejc.

Proti je ale ministr spravedlnosti. Podle něj hrozí, že by byl nejvyšší soud zahlcen a policie by na povolení dlouho čekala. Odposlechy se přitom uplatňují u závažných případů, kde každé zpoždění může mít fatální následky. "Mohlo by to ztížit odhalení trestné činnosti," říká ministr Jiří Pospíšil.

Nadšená není ani nejvyšší státní zástupkyně: "Rozhodování tohoto typu musí být rychlé. Kumulace u jednoho soudu není šťastným řešením," říká Renáta Vesecká.

"Mám trochu obavu, že nejvyšší soud je příliš vzdálen do všech koutů země, mohlo by to přinést komplikace," říká ministr vnitra Ivan Langer. "To je otázka dovybavení nejvyššího soudu," upřesňuje Tejc.

Ministři Pospíšil a Langer nám přesto řekli, že jsou ochotni s ČSSD jednat. Samotná myšlenka, že by odposlechy povolovali pouze vybraní soudci stojí podle nich za úvahu. Zúžení na nejvyšší soud je prý ale příliš.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz