Zpravodajství

Vrakoviště se bouří proti zákonu

Vrakoviště se bouří proti zákonu
Zdroj: TV Nova

Autorizovaným vrakovištím u nás se nelíbí přístup ministerstva k ekologické likvidaci starých aut. Zpracovatelé autovraků totiž musejí podle zákona a evropských předpisů brát od ledna všechny vraky zdarma, ale stát jim vzniklé ztráty ze zisku nijak nekompenzuje. Vrakoviště přitom přispívají k tomu, že lidé díky bezplatnému výkupu nenechávají staré vozy u cest a neničí tím přírodu.

Do konce loňského roku si vrakoviště za likvidaci

auta účtovala v průměru tisíc korun. Teď ale musejí převzít všechny zdarma a jejich likvidaci zajistit na vlastní náklady.

Z jednoho auta prý mají asi 7 metráků železa, které se dá prodat za zhruba 3,5 tisíce. Po odečtení sumy, kterou si účtuje spalovana za likvidaci plastů, zbyde něco kolem 2,5 tisíc. To je prý ale na zaplacení dopravy, zaměstnanců a údržby techniky málo.

„Při dnešních modernějších a modernějších automobilech, které obsahují stále více plastů, se stává likvidace takřka nerentabilní," říká spolumajitel vrakoviště.

Většinu problémů by prý mohl vyřešit například tzv. recyklační poplatek, který se už platí třeba při koupi ledničky. Zákazník by dal za nové auto o pár tisíc víc a stát by vybrané peníze vrakovištím jednoduše přerozdělil.

Pokud politici do budoucna financování likvidace autovraků nezajistí, jsou prý vrakoviště rozhodnuta s výkupem úplně skončit. K nákupu šrotu je totiž zatím žádný zákon nezavazuje.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz