Zpravodajství

Konec soukromí: Mobily odposlouchávají majitele

Konec soukromí: Mobily odposlouchávají majitele
Zdroj: TV Nova

Na našem trhu se objevila naprostá novinka - upravené mobilní telefony, pomocí kterých můžete odposlouchávat jejich držitele. Také umí přeposílat všechny přijaté a odeslané textové zprávy. Tyto aparáty nabízejí dva muži z Prahy. Našemu štábu se podařilo natočit schůzku, na které telefon předvedli. Jejich prodej zatím trestný není, ale pokud by někdo takový mobil zneužil, trestného činu by se dopustil.

Vše začalo inzerátem. Chcete vědět, jestli váš podřízený nevynáší informace z firmy? Jestli vám není manžel nevěrný. Darujte námi upravený mobil.

Prakticky má celý systém fungovat takto. Z upraveného mobilu po každém hovoru nebo zprávě odejde SMSKA s informací, kam majitel přístroje volal nebo co psal. Stejným způsobem mobil informuje i o místě, kde se právě nachází.

Dva muži z Prahy nám všechny funkce na telefonu předvedli. V české republice se jedná o naprostou novinku.

Podle námi osloveného odborníka se taková úprava odhalit dá.

Tito dva muži nám upravený mobil nabídli za 80 tisíc korun. Vystupují pod hlavičkou americké společnosti, která je ale smyšlená.

"Je to jenom pro určitý klienty, nesmí se to dostat do obecnýho povědomí," říkají.

Ten, kdo by takový telefon "využil" například na manžela, se dopouští trestného činu. Upravený přístroj lze použít i k odposlouchávání okolí.

Výrobce mobilů se brání, že s úpravami, které se dají přirovnat k počítačovým virům, nemá nic společného.

"Jakoukoliv spojitost s totu aktivitou kategoricky odmítáme," říká výrobce. Podle operátorů jde o neetickou záležitost a k odposlechům nedochází přes jejich síť. Nám se podařilo zjistit, že jeden z prodejců byl před pár lety odsouzen za podvody a loni v září se o něj zajímala policie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz