Zpravodajství

Exministr Tlustý nepodpoří vládní návrh reforem

Exministr Tlustý nepodpoří vládní návrh reforem
Zdroj: TV Nova

Ekonomická reforma, kterou nedávno představil ministr financí Kalousek, má jediný cíl. A to snížit tempo zadlužování státu. Podle reformy by mělo být nejdůležitější sestavení státního rozpočtu s minimálním schodkem. Ministr financí toho chce dosáhnout změnou daňové politiky, ale také šetřením výdajů jednotlivých ministerstev.

Státní rozpočet vypadal v posledních letech jako v chudém království. Nejen, že byla pokladnice na konci roku prázdná prázdná, stát si dokonce musel půjčovat.

Tento trend chce vláda zastavit. Změnou daní, úsporou sociálních dávek, ale i škrty ve výdajích. Jen ministerstva by měla ušetřit přes patnáct miliard korun například propouštěním.

Programové prohlášení vlády se zavazuje snížit počty zaměstnanců ve státní zprávě - to nejsou učitelé a hasiči - o tři procenta. Zda změny přinesou do státní pokladny předpokládaných patnáct a půl miliardy korun bude jasné až po uzavření státního účtu za rok 2008.

Reforma to ale nebude mít jednoduché. Stojí proti ní nejen opozice, ale dokonce i někteří koaliční poslanci.

"Je to opravdu, opravdu jenom torzo, nebo možná maketa reforem. Já se v žádném případě pod tenhle ten návrh nemůžu podepsat," řekl exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). Tuto hrozbu poslanec Tlustý dnes znovu zopakoval.

Současný ministr financí Kalousek přesto věří, že reforma projde.  "Vláda reformu schválila jednomyslně. Rozpory v jednotlivých poslaneckých klubech si musí vydiskutovat předsedové stran a vedení klubů," řekl Kalousek.

Poslanecká sněmovna by měla projednávat schválení reformy veřejných financí na svém mimořádném zasedání v červenci.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz