Zpravodajství

Exministr Tlustý nepodpoří vládní návrh reforem

Exministr Tlustý nepodpoří vládní návrh reforem
Zdroj: TV Nova

Ekonomická reforma, kterou nedávno představil ministr financí Kalousek, má jediný cíl. A to snížit tempo zadlužování státu. Podle reformy by mělo být nejdůležitější sestavení státního rozpočtu s minimálním schodkem. Ministr financí toho chce dosáhnout změnou daňové politiky, ale také šetřením výdajů jednotlivých ministerstev.

Státní rozpočet vypadal v posledních letech jako v chudém království. Nejen, že byla pokladnice na konci roku prázdná prázdná, stát si dokonce musel půjčovat.

Tento trend chce vláda zastavit. Změnou daní, úsporou sociálních dávek, ale i škrty ve výdajích. Jen ministerstva by měla ušetřit přes patnáct miliard korun například propouštěním.

Programové prohlášení vlády se zavazuje snížit počty zaměstnanců ve státní zprávě - to nejsou učitelé a hasiči - o tři procenta. Zda změny přinesou do státní pokladny předpokládaných patnáct a půl miliardy korun bude jasné až po uzavření státního účtu za rok 2008.

Reforma to ale nebude mít jednoduché. Stojí proti ní nejen opozice, ale dokonce i někteří koaliční poslanci.

"Je to opravdu, opravdu jenom torzo, nebo možná maketa reforem. Já se v žádném případě pod tenhle ten návrh nemůžu podepsat," řekl exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). Tuto hrozbu poslanec Tlustý dnes znovu zopakoval.

Současný ministr financí Kalousek přesto věří, že reforma projde.  "Vláda reformu schválila jednomyslně. Rozpory v jednotlivých poslaneckých klubech si musí vydiskutovat předsedové stran a vedení klubů," řekl Kalousek.

Poslanecká sněmovna by měla projednávat schválení reformy veřejných financí na svém mimořádném zasedání v červenci.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz