Zpravodajství

OBRAZEM: Velikonoce ve světě i ve znamení ukřižování

Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem v roce. Ukřižování Ježíše Krista si každoročně připomínají lidé v různých koutech světa. K nejhorlivějším křesťanům patří Filipínci, kteří se nechávají ukřižovat. I v Jižní Americe si křesťané připomínají památku Ježíše poněkud drastickým způsobem.

Nejméně desítka Filipínců se letos o Velikonocích nechala po celé zemi přibít na kříže a mnoho jejich spoluobčanů si do krve rozšlehalo záda. Tímto krvavým rituálem si věřící na Filipínách každoročně připomínají ukřižování a smrt Ježíše Krista na Velký pátek.

Dobrovolná ukřižování jsou v severních oblastech Filipínského souostroví tou nejkrajnější formou náboženského zanícení. Miliony obyvatel této převážně katolické země se před Velikonocemi modlí a postí.

 

Ve vesničce San Pedro Cutud asi 80 kilometrů severně od hlavního města Manily podstoupilo obřad ukřižování sedm mužů, napsala agentura Reuters. Každý z nich si na kopec svůj kříž donesl sám. Když jim hřeby velikosti tužky pronikaly dlaněmi a nohama, neubránili se křiku. Pak byly kříže vztyčeny a sebetrýzniči tak musí vydržet pod žhoucím sluncem.

Jedinou hygienickou pomůcku tvoří alkohol, v němž jsou hřeby před použitím namočeny.

Ne všichni se ale s takovou pompézností ztotožňují. Jedna turistka z Polska sice nezapochybovala o upřímném zanícení věřících, ale přesto by přivítala vážnější atmosféru.


Ačkoliv jde o projev víry, katolická církev s těmito obřady nesouhlasí. Ale jejich aktéři (někteří je podstoupili i několikrát) tvrdí, že se takto obětují za své rodiny. Jistý Rubén Enaje dnes ukřižování absolvoval již pojednadvacáté.


Podle některých tyto rituály mohou utvrdit víru. Ale najdou se i tací, kteří z toho mají zisk. Například jeden Japonec, který se nechal ukřižovat a snímky z celé akce pak poskytl do jednoho pornografického filmu.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz