Zpravodajství

Satelitní navigace přesně určí místa nehod

Satelitní navigace přesně určí místa nehod
Zdroj: TV Nova

Policie České republiky spustila s Centrem dopravního výzkumu projekt, který nemá v takové míře nikde jinde na světě obdoby. Pomocí satelitní navigace naprosto přesně zaznamenávají zeměpisné souřadnice každé nehody v zemi. Na základě těchto dat pak odborníci vyhodnocují nebezpečná nehodová místa a přijímají bezpečnostní opatření.

U každé nehody je malá krabička. Je to takzvaná GPSka, která s přesností na 10 metrů zaznamená, kde se událost odehrála. Vše pak policie přenese do počítače a systém vyhodnotí nejnebezpečnější úseky v zemi.

Systém kromě klasických map nabízí i ORTO FOTO mapy. Protože GPS nehodový systém funguje už 10 měsíců a policie má dostatek dat o nehodách, dopravní inženýři na základě těchto informací už provádějí první dopravní opatření.

Sledovat se budou i stromy u silnic, o něž se ročně zabije až 180 lidí. Problematická místa pak bude policie řešit.

Nový systém už vyhodnotil nejnehodovější úsek v zemi. Jde o Střeleckou ulici v Ústí nad Labem.

Časem by měl systém GPS sloužit i záchranářům.

Když totiž dostanou záchranáři neúplnou informaci o nehodě, systém bude umět dohledat v okolí riziková místa i s tím, jaký druh nehod se tam nejčastěji odehrává a s jakými zraněními.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz