Zpravodajství

Na zámcích chybějí průvodci, na vině je zákon

Na zámcích chybějí průvodci, na vině je zákon
Zdroj: TV Nova

Nový zákoník práce přidělal vrásky na čele kastelánům hradů a zámků po celé zemi. S novým zákoníkem totiž skončila výjimka, která v sezóně umožňovala průvodcům na našich památkách pracovat 40 hodin týdně. Teď je všechno jinak. Brigádníci mohou pracovat pouze 20 hodin týdně a to se jim nevyplatí. Kasteláni se tak bojí odchodu kvalitních průvodců.

Vzdělaní a často několika jazyky mluvící sezónní průvodci. Díky výjimce v zákoníku práce byli zvyklí na hradech a zámcích v sezóně pracovat 40 hodin týdně. Teď mohou pracovat pouze na úvazek poloviční. Někteří přiznávají, že se jim to nevyplatí.

Například na Karlštejně pracuje v sezóně 60 průvodců-brigádníků. Kvůli chybějící výjimce v zákoně jich nyní na hradě budou potřebovat téměř jednou tolik.

Někteří kasteláni se už s tímto problémem obrátili na ministra kultury. Ten slíbil, že se s ministrem práce a sociálních věcí pokusí výjimku ze zákona pro průvodce vyjednat.

Jediným řešením je podle odborníků novela zákoníku práce. Té se ale pravděpodobně kasteláni a průvodci do tohoto léta nedočkají.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz