Zpravodajství

Na zámcích chybějí průvodci, na vině je zákon

Na zámcích chybějí průvodci, na vině je zákon
Zdroj: TV Nova

Nový zákoník práce přidělal vrásky na čele kastelánům hradů a zámků po celé zemi. S novým zákoníkem totiž skončila výjimka, která v sezóně umožňovala průvodcům na našich památkách pracovat 40 hodin týdně. Teď je všechno jinak. Brigádníci mohou pracovat pouze 20 hodin týdně a to se jim nevyplatí. Kasteláni se tak bojí odchodu kvalitních průvodců.

Vzdělaní a často několika jazyky mluvící sezónní průvodci. Díky výjimce v zákoníku práce byli zvyklí na hradech a zámcích v sezóně pracovat 40 hodin týdně. Teď mohou pracovat pouze na úvazek poloviční. Někteří přiznávají, že se jim to nevyplatí.

Například na Karlštejně pracuje v sezóně 60 průvodců-brigádníků. Kvůli chybějící výjimce v zákoně jich nyní na hradě budou potřebovat téměř jednou tolik.

Někteří kasteláni se už s tímto problémem obrátili na ministra kultury. Ten slíbil, že se s ministrem práce a sociálních věcí pokusí výjimku ze zákona pro průvodce vyjednat.

Jediným řešením je podle odborníků novela zákoníku práce. Té se ale pravděpodobně kasteláni a průvodci do tohoto léta nedočkají.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz